Posłowie chcą wydłużyć prace nad ustawą o wyrobach medycznych Lidia Gądek, przewodnicząca Zespół ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki. Fot. Archiwum

Parlamentarny Zespół ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki chce, by ministerstwo zdrowia wydłużyło do końca roku prace nad projektem noweli ustawy refundacyjnej zmieniającym zasady finansowania wyrobów medycznych.

W czwartek (21 lipca) w Sejmie odbyła się debata dotyczącą projektu zmian w ustawie refundacyjnej wyrobów medycznych. Proponowane zmiany budzą obawy środowisk pacjenckich i przedstawicieli producentów wyrobów medycznych oraz częsci środowiska medycznego. 

Wobec krytycznych głosów dotyczących planowanych zmian, Parlamentarny Zespół ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki  postanowił wystapić do resortu zdrowia o wydłużenie prac nad ustawą.

- Widzimy potrzebę szczegółowego omówienia w szerokim gronie proponowanych zmian. Jeżeli tak, jak podkreśla ministerstwo ustawa ma poprawić sytuację pacjentów, to trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości - komentowała Lidia Gądek, przewodnicząca Zespołu. 

Posłanka Elżbieta Radziszewska (PO) podkreślała, że członkowie Zespołu nie są przeciwko ulepszaniu systemu ochrony zdrowia. Pojawia się jednak wiele znaków zapytania w regulacjach dot. wyrobów medycznych. Są obawy czy faktycznie chodzi o lepsze zabezpiecznie pacjentów czy o szukanie oszczędności w systemie, tak by dopinał się budżet.

Zgodnie  z planowanymi zmianami wprowadzony ma być nowy system finansowania wyrobów medycznych, wzorowany na mechanizmie refundacji leków. Ma to sprawić, że zostanie rozwiązany problem nieprawidłowości w zakresie świadczeń gwarantowanych dotyczących zaopatrzenia w wyroby medyczne na zlecenie.

W opinii Ministerstwa Zdrowia obecne nieprawidłowości wynikają m.in. z braku maksymalnej marży detalicznej naliczanej od ceny hurtowej w przypadku produkowanych seryjnie wyrobów medycznych.

Autorzy projektu podkreślają, że system refundacji wyrobów medycznych powinien funkcjonować w taki sposób, aby w ramach dostępnych publicznych środków odpowiadał w możliwie najwyższym stopniu aktualnemu zapotrzebowaniu w tym zakresie i poprawił dostępność do świadczeń.

Resort chce też rozdzielić finansowanie pewnych świadczeń w połączeniu z produktem oraz wprowadzić możliwość współpłacenia pacjenta za produkty ponadstandardowe. 

Obecnie projekt ustawy jest w trakcie konsultacji zewnętrznych, których termin upływa 25 lipca. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH