Posłanki PO do PiS ws. prawa antyaborcyjnego: "Zostawcie kobiety w spokoju" FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Posłanki PO zwróciły się w piątek (1 kwietnia) z apelem do polityków PiS, by nie wprowadzali całkowitego zakazu przerywania ciąży. "Zostawcie kobiety w spokoju" - apelowały. Rzeczniczka PiS odpowiada, że posłowie tej partii będą podejmowali decyzję zgodnie z własnym sumieniem.

W połowie marca do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", który będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej przerywanie ciąży.

Zwolenniczką wprowadzenia takich rozwiązań jest premier Beata Szydło. Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w czwartek (31 marca), że jest przekonany, iż większość klubu PiS poprze całkowity zakaz aborcji.

Marzena Okła-Drewnowicz (PO) zaznaczyła na piątkowej konferencji prasowej, że w Polsce już obowiązuje zakaz aborcji. - Ponad 20 lat temu wypracowany kompromis mówi o tym bardzo wyraźnie, że w Polsce nie ma prawa do swobodnego dokonywania aborcji - podkreśliła posłanka.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek pytana o apel posłanek PO odpowiedziała, że każdy projekt obywatelski będzie procedowany w Sejmie, bo PiS obiecywało to w kampanii wyborczej.

- Każdy z posłów PiS w sprawach światopoglądowych głosuje zgodnie z własnym sumieniem. Tak też będzie przy okazji procedowania tego projektu. Nie będzie dyscypliny (głosowania) - podkreśliła.

Okła-Drewnowicz przypomniała, że obecna ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży dopuszcza przerywanie ciąży w trzech przypadkach, m.in. w razie zagrożenia zdrowia i życia kobiety.

- Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy ta matka ma w domu kilkoro dzieci i sama, będąc teraz z kolejnym w ciąży, może pozostawić te dzieci samotnie. Jaką więc ona przeżywa tragedię, jaki dramat, co dzieje się w jej sumieniu, jej sercu. Dobrze byłoby, żeby zostawić tą kobietę w spokoju, pomóc jej, ale na pewno nie ograniczać jej prawa - mówiła Okła-Drewnowicz.

Przypomniała, że aborcji można także dokonać, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony oraz gdy ciąża powstała w następstwie czynu zabronionego - gwałtu lub kazirodztwa.

- Są to bardzo traumatyczne i tragiczne przypadki dla wielu kobiet. Żadna z nich nie ma obowiązku dokonania przerwania ciąży, ale każda z nich ma prawo zastanowić się nad tym, co zrobić, ale ona sama ma to prawo i we własnym sumieniu - podkreśliła posłanka PO.

Jej zdaniem, wypracowany w 1993 roku kompromis aborcyjny jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. - Nie może być tak, że w Polsce, jako kraju nowoczesnym, ustawa będzie zabraniała kobietom podejmowania decyzji - dodała Okła-Drewnowicz. Oceniła również, że polskie prawo antyaborcyjne jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH