Posłanka PO przed Komisją Etyki Poselskiej

Posłanka PO Joanna Mucha stanie w środę (16 marca) przed Komisją Etyki Poselskiej za wypowiedź zamieszczoną w internetowej gazetce POgłos należącej do Platformy Obywatelskiej.

Posłanka PO ma stawić się przed Komisją Etyki Poselskiej za sformułowanie, jakie pojawiło się w internetowym wydaniu gazetki Pogłos, w którym ma – zdaniem wnoszących o przesłuchanie posłanki przed komisją – podważać sens wykonywania operacji biodra u osób w wieku 85 lat.

Wniosek o postawienie posłanki PO przed Komisją Etyki Poselskiej złożył poseł PiS Mariusz Błaszczak, który dopatrzył się w słowach Joanny Muchy nawoływania do eutanazji. 

Joanna Mucha zaprzecza jednak, że użyła takiego sformułowania. Posłanka tłumaczy, że jedyne co ma sobie do zarzucenia w całej sprawie, to niewłaściwa autoryzacji tekstu rozmowy. W oświadczeniu, jakie zamieściła na swojej stronie internetowej na temat ww. wywiadu posłanka stwierdza m.in.: 

„Nikt kto zna moje poglądy z całą pewnością nie uwierzy, że te słowa zostały wypowiedziane przeze mnie i że wyrażają moje stanowisko. Sytuacja wynikła w pełni z mojego błędu, który polegał na tym, że trudny i bardzo wymagający wywiad został przeze mnie autoryzowany przez telefon, w wielkim pośpiechu, bez poświęcenia mu odpowiedniej uwagi. W związku z tym w tekście znalazły się przeinaczenia moich słów.” 

Joanna Mucha w oświadczeniu podkreśla, że niezręczne sformułowanie, jakie pierwotnie znalazło się w internetowej wersji POgłosu jest sprzeczne z jej poglądami. 

„Wywiad nie odzwierciedla moich poglądów. Tekst miał być w zamierzeniu odważnym przedstawieniem patologii służby zdrowia, a sformułowania które piętnowałam zostały przedstawione tak, jak gdyby były moim punktem widzenia.” 

Posłance PO zarzuca się także, że w feralnym wywiadzie powiedziała, iż „starsi ludzie chodzą do specjalisty dla rozrywki”. 

Dla portalu rynekzdrowia.pl tę wypowiedź skomentował Krzysztof Bukiel, przewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL): „Słowa o starszych ludziach przyzwyczajonych do traktowania wizyty u lekarza co dwa tygodnie jako rozrywki nie mieściły się w kategoriach poprawności politycznej, jednak wskazywały na istotny problem nadużywania świadczeń zdrowotnych przez wielu ludzi, także starszych”. 

Na swojej stronie internetowej posłanka zamieściła oświadczenie w sprawie publikacji w POgłosie oraz pełen, autoryzowany tekst wywiadu, jakiego udzieliła gazetce POgłos. W zautoryzowanej wersji wywiadu kontrowersyjne wypowiedzi nie występują.

Gazeta Wyborcza informuje, że posłanka chce przedstawić przed komisją pełną wersję poprawnie zautoryzowanego artykułu. 

Za naruszenie zasad etyki Komisja Etyki Poselskiej może zwrócić uwagę, dać upomnienie lub naganę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH