Posiedzenie rządu: nowelizacje dwóch ustaw zdrowotnych

Rada Ministrów na rozpoczętym w środę (2 maja) posiedzeniu zajmie się m.in. projektem założeń do projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o prawach pacjenta.

Projekt założeń - przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia - zakłada ponadto, że organizacje pożytku publicznego, prowadzące np. hospicja, będą podlegały w pełnym zakresie przepisom ustawy o działalności leczniczej, nie posiadając jednocześnie statusu przedsiębiorcy. MZ informuje, że zmiana była postulowana przez organizacje.

Instytucje prowadzące hospicja zgłaszały obawy, że w związku z obecnymi przepisami ustawy o działalności leczniczej nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku.

- Hospicja muszą mieć możliwość świadczenia bardzo ważnej społecznie funkcji, którą dzisiaj pełnią. Z pewnością trzeba poprawić prawo, tak aby hospicja miały zapewnione stabilne warunki funkcjonowania. Na pewno zrobimy wszystko, aby po 1 lipca hospicja funkcjonowały nadal bez zakłóceń - podkreślił w wywiadzie dla PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. 

Planowane zmiany przepisów przewidują też, że szpitale nie będą miały obowiązku kupowania ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Obowiązkowe ubezpieczenie podmiotów prowadzących szpitale od zdarzeń medycznych jest efektem przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o odszkodowanie za niewłaściwe leczenie. 

Projekt zakłada, że ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie będą obowiązkowe - w przypadku braku polisy pełną odpowiedzialność będą ponosiły szpitale. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że takie rozwiązanie pozostawia podmiotowi prowadzącemu szpital swobodę w podejmowaniu decyzji, czy odpowiedzialność wobec pacjentów będzie ponosiła lecznica, czy ubezpieczyciel. 

MZ podkreśla, że w praktyce okazało się, że taki produkt ubezpieczeniowy oferuje szpitalom tylko PZU S.A., a proponowane składki przekraczają możliwości finansowe lecznic. 

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to projekt ustawy o nadaniu Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu nazwy "Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu". 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH