Poseł interpeluje: zdrowie to nie towar, a szpital to nie fabryka

Poseł Tadeusz Iwiński skierował do ministra zdrowia interpelację w sprawie szpitali powiatowych będących spółkami prawa handlowego posługując się przykładem sytuacji w giżyckiej placówce.
 


W piśmie skierowanym do ministra Bartosza Arłukowicza czytamy: "Konstytucja RP z 1997 r. gwarantuje, że obywatelom - niezależnie od ich sytuacji materialnej - władze zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej (art. 68). Realizacja tego zapisu zależy w dużym stopniu od sytuacji w ok. 750 polskich szpitalach, w tym w tych, które - na mocy porozumienia z samorządami - przekształcono w spółki prawa handlowego (...)".

Jak podaje Gazeta Olsztyńska, poseł zwraca też uwagę na fakt, że w funkcjonowaniu szpitali powiatowych dostrzegane są liczne nieprawidłowości, a niekiedy nawet zjawiska patologiczne, wobec których Ministerstwo Zdrowia nie powinno pozostawać obojętne. Swoje wywody ilustruje na przykładzie szpitala w 30-tysięcznym Giżycku na Warmii i Mazurach.

Powołując się na wspomniany szpital, poseł wyjaśnia, że w marcu 2013 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie przekształcił go w spółkę i zarejestrował ją, jako Szpital Giżycki sp. z o.o., w której 100 proc. udziałów ma powiat. Zarządzanie tym szpitalem przejęła Grupa Nowy Szpital. Umowa między powiatem Giżyckim a Grupą Nowy Szpital przewiduje zarządzanie przez 5 lat (po tym czasie GNS miałby stać się udziałowcem szpitala), nie tylko przy zachowaniu zakresu świadczonych usług medycznych, lecz ich rozszerzaniu oraz podnoszeniu jakości świadczeń. Okres ochronny kończy się 15 kwietnia br.Działalność szpitala nie została jednak dobrze oceniona. Dlatego sprawie przyjrzała się Komisja Spraw Społecznych Rady Powiatu, która zarekomendowała Zarządowi Powiatu w końcu stycznia br. rozwiązanie umowy z GNS.

Poseł list do ministra podsumowuje stwierdzeniem "Szanowny Panie Ministrze, zdrowie to nie towar, a szpital to nie fabryka. W sytuacji tego typu nieprawidłowości resort nie powinien pozostawać bezczynny”. 

Więcej: gizycko.wm.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH