Poseł Sośnierz o decyzji ws. Centrum Onkologii w Gliwicach: zostaliśmy wystawieni Andrzej Sośnierz postuluje dalszą walkę o samodzielność gliwickiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Fot PTWP

- Obiecano nam, że nie będą brali pieniędzy - taką obietnicę ja przyrównuję do tego, że nareszcie złodziej powiedział, że nie będzie brał pieniędzy - oświadczył, nawiązując do sytuacji gliwickiego Centrum Onkologii - Instytutu, poseł Andrzej Sośnierz (PiS), były prezes NFZ.

Poseł wypowiadał się po medialnych informacjach, z których wynika, że gliwicki oddział Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie nie zostanie oddzielony od centrali w Warszawie. Tak podała w czwartek (5 maja) placówka. Andrzej Sośnierz postuluje dalszą walkę o jej samodzielność.

Nie będzie Śląskiego Centrum Onkologii
Przypomniał podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach, że uchwały popierające dążenie gliwickiego Centrum Onkologii do usamodzielnienia przyjęło w ostatnim czasie wiele samorządów w woj. śląskim: Jaworzna, Krzanowic, Mierzęcic, Gliwic, Godowa, Sławkowa, Nędzy, Toszka, Bestwiny, Czechowic-Dziedzic, Imielina, Bierunia oraz Sejmik Województwa Śląskiego.

Kampania na rzecz samodzielności gliwickiego Centrum Onkologii - Instytutu spowodowana została koniecznością przekazywania wypracowanych przez ten oddział pieniędzy na pokrycie deficytów pozostałych jednostek instytutu - centralnego, warszawskiego Centrum Onkologii i drugiego (po gliwickim) jego oddziału w Krakowie. W ciągu ostatnich 3 lat było to ponad 82 mln zł.

Jak już pisaliśmy, w działania na rzecz usamodzielnienia gliwickiego szpitala zaangażowało się w ostatnich miesiącach wiele regionalnych środowisk, w tym politycy różnych opcji, poprzednie kierownictwo placówki oraz śląskie media, które zainicjowały zbiórkę podpisów pod apelem o utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii. Ponad 15 tys. podpisów przekazano w lutym ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi.

Poseł: zbierzemy więcej podpisów
Jak mówił Sośnierz "odpowiedzieli też posłowie śląscy ze wszystkich opcji, powstała duża zgoda ponad podziałami". - Nagle próbuje się ten proces przerwać uznając, że obiecano nam, że nie będą brali pieniędzy - taką obietnicę ja przyrównuję do tego, że nareszcie złodziej powiedział, że nie będzie brał pieniędzy - oświadczył poseł Sośnierz.

- Chciałem się zwrócić do mediów i tych, którzy dotąd angażowali się w to przedsięwzięcie, zwracam się do kolegów posłów wszystkich opcji, żebyśmy tę akcję kontynuowali. Jeśli 15 tys. głosów nie wystarcza, to zbierzmy więcej - 100 tys., może to wystarczy, żeby ukrócić samowolę centrali warszawskiej - dodał Sośnierz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH