Portugalia: powstała wyspecjalizowana sieć leczenia nałogów

W Portugalii ruszyła w czwartek (1 sierpnia) wyspecjalizowana sieć leczenia nałogów. Obejmie osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, a także gier hazardowych.

Leczenie w ramach uruchomionej w czwartek "Sieci Połączeń" rozpoczyna się już podczas wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, którzy w ramach zaleceń ministerstwa zdrowia zostali zobowiązani do rozmowy z pacjentami na temat ich potencjalnych uzależnień.

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku rozpoznania u pacjenta uzależnienia lekarz rodzinny zobowiązany jest poinformować o tym regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia i wypisać skierowanie na priorytetowe leczenie w ramach "Sieci Połączeń". Obejmuje ona przychodnie i szpitale, w których na specjalistycznych oddziałach prowadzona jest kuracja nałogowców.

- Leczeniem w ramach Sieci Połączeń objęte są osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków oraz gier hazardowych. Ich terapia będzie teraz zindywidualizowana, gdyż nadzorowana przez regionalne władze służby zdrowia, szybsza, bardziej wyspecjalizowana, i mamy nadzieję, skuteczniejsza - powiedział dyrektor Wydziału Interwencji w Przypadkach Uzależnień (SICAD) w portugalskim NFZ Joao Goulao.

Dotychczas portugalscy lekarze pierwszego kontaktu nie mieli obowiązku rozmawiania z pacjentami o ich uzależnieniach, ani informowania Narodowego Funduszu Zdrowia o przypadkach osób żyjących w nałogu. Przepisy nakazywały jedynie nakłanianie pacjentów do terapii w przypadku stwierdzenia u nich uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

- Pierwsze rozpoznanie nie dotyczyło też hazardzistów i praktycznie nie zobowiązywało lekarzy rodzinnych do podejmowania działań. Tymczasem ich interwencja w początkowej fazie nałogu może być decydująca dla dalszego rozwoju choroby - wyjaśnił Goulao.

W maju br. portugalskie ministerstwo gospodarki zgodziło się, aby część zysków trafiających z kasyn do państwowego budżetu kierowanych było na leczenie osób uzależnionych od hazardu. Równocześnie zobowiązano kasyna do niewpuszczania nałogowców o zaburzeniach emocjonalnych. Decyzje zapadły po ubiegłorocznej interwencji rzecznika praw obywatelskich, który zarzucił rządowi brak odpowiedzialności państwa za uzależnionych od hazardu.

Szacuje się, że w 10-milionowej Portugalii żyje 800 tys. alkoholików, 70 tys. uzależnionych od narkotyków oraz 16 tys. nałogowych hazardzistów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH