Portugalia: będą redukcje wydatków na ochronę zdrowia

Premier Portugalii Pedro Passos Coelho zapowiedział w niedzielę (7 kwietnia), w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym, dokonanie jeszcze w tym roku dalszych cięć w wydatkach na oświatę, służbę zdrowia, ubezpieczenia społeczne, a także na spółki państwowe.

Premier oświadczył, że zarówno jego rząd, jak i wielu konstytucjonalistów, nie zgadzają się z interpretacją prawa przyjętą przez Trybunał Konstytucyjny. Trybunał zakwestionował część założeń tegorocznej ustawy budżetowej, uznając za niezgodne z konstytucją cięcia płacowe zapowiedziane przez rządzących.

- Werdykt Trybunału Konstytucyjnego utrudni nam wykonanie programu oszczędnościowego. Będzie miał on bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla rządu, ale dla całego naszego społeczeństwa - ostrzegał premier.

W piątek (5 kwietnia) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część zapisanych w budżecie na rok 2013 założeń jest niezgodnych z ustawą zasadniczą, m.in. redukcje dodatków urlopowych dla pracowników sfery publicznej i emerytów, a także redukcja zasiłków chorobowych i dla bezrobotnych.

Ocenia się, że werdykt Trybunału Konstytucyjnego pozbawi rząd 1,4 mld euro wpływów do budżetu i utrudni obniżenie do końca br. deficytu do 5,5 proc. PKB. Pod koniec 2012 r. wyniósł on 6,4 proc.

W ponad 20-minutowym przemówieniu telewizyjnym Passos Coelho przypomniał ogólne zasady wdrażanego przez rząd programu oszczędnościowego. Jednym z głównych zadań mego gabinetu od początku jego misji - zadeklarował szef rządu - była troska o odbudowanie zewnętrznego wizerunku Portugalii.

- Od 21 miesięcy próbujemy przywrócić na arenie międzynarodowej wiarygodność i zaufanie do naszego kraju. Abyśmy mogli liczyć na pomoc zewnętrzną, nie mogliśmy czekać z założonymi rękami na cud. Bez wysiłków, jakie podejmował mój gabinet sytuacja Portugalii byłaby dziś z pewnością gorsza" - powiedział Passos Coelho.

Premier zapowiedział, że jego gabinet nie zamierza ani ubiegać się o kolejną pożyczkę zewnętrzną, ani nie wprowadzi wyższych podatków, choć jeszcze w tym roku ograniczy wydatki w sferze publicznej. - Redukcje zostaną wprowadzone w ubezpieczeniach społecznych, oświacie, służbie zdrowia oraz w spółkach państwowych - poinformował.

W maju 2011 r. Portugalia zobowiązała się do wdrożenia drastycznego programu naprawy finansów publicznych i zmniejszenia deficytu budżetowego. Na mocy zawartego porozumienia z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym otrzymała pożyczkę w wysokości 78 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH