Porozumienie Zielonogórskie rozpoczyna protest: będą pieczątki na receptach

Zarząd Federacji Porozumienie Zielonogórskie podjął w środę (28 grudnia) jednogłośnie decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej przeciw błędnym zapisom ustawy refundacyjnej oraz rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich.

Od 2 stycznia 2012 roku lekarze skupieni w FPZ będą stawiać na wystawianych receptach pieczątki zawierające treść: Refundacja leku do decyzji NFZ.

- Jesteśmy do tego zmuszeni - czytamy w komunikacie komentarz Jacka Krajewskiego, prezesa FPZ. - Państwo nakłada na nas obowiązek, który jest niewykonalny. Wciąż nie mamy narzędzi, by zweryfikować status ubezpieczenia pacjentów.

FPZ domaga się m.in. niewprowadzania w życie postanowień rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 roku określających obowiązek "taksowania" poszczególnych leków i wykreślenia z obowiązujących obecnie umów zawieranych pomiędzy świadczeniodawcami a NFZ zapisów nakładających na świadczeniodawców obowiązek weryfikacji prawa do świadczeń oraz przewidujących sankcję za wystawienie recept na leki refundowane pacjentom nie posiadającym stosownych uprawnień.

PZ domaga się wprowadzenia do obowiązujących obecnie umów zawieranych pomiędzy świadczeniodawcami a NFZ uzgodnionych wspólnie zapisów określających legalną definicję pojęcia: "udokumentowane względy medyczne".

Zrzeszeni w FPZ lekarze oświadczyli także, że są gotowi w każdej chwili spełnić obowiązki nałożone na nich przez MZ i NFZ - o ile jednak zostaną w tym zakresie wyposażeni w odpowiednie narzędzia, m.in. w kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

- Jesteśmy przekonani, że skoro premierowi udało się przeforsować szybką ścieżkę legislacyjną w sprawie dopalaczy, to korekta nieudanej ustawy i błędnego rozporządzenia w tak ważnej sprawie nie powinna stanowić problemu - powiedział Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes FPZ. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH