Porozumienie Zielonogórskie: ogranicza się kompetencje lekarzy rodzinnych

Na ograniczanie kompetencji lekarza rodzinnego zwrócili uwagę przedstawiciele Federacji Porozumienie Zielonogórskie podczas środowego (19.05.) spotkania z dziennikarzami.

Zdaniem przedstawicieli Federacji PZ, lekarze rodzinni są sprowadzani do roli pomocników przy leczeniu - wypisują skierowania, recepty, zwolnienia.

Prezes PZ Bożena Janicka podkreślała, że lekarz rodzinny miał być koordynatorem w procesie leczenia. Tymczasem „usiłuje się wywołać wrażenie, że leczenie odbywa się dopiero od poziomu specjalisty” - powiedziała.

Wskazała, że „system rozszczelniono w ten sposób, że pacjent w każdej chwili może być przyjęty na oddział szpitalny bez wiedzy lekarza rodzinnego, a po zaliczeniu hospitalizacji otrzymuje skierowanie do kilku poradni specjalistycznych i w nich pozostaje, mimo że nie wymaga leczenia specjalistycznego." Dodała, że NFZ obniżył poziom finansowania podstawowej opieki zdrowotnej do 10-12 proc. z ogółu środków przeznaczanych na świadczenia zdrowotne.

- Bez lekarza rodzinnego nie istnieje żaden system ochrony zdrowia. Lekarz rodzinny nie jest tani, ale najtańszy w systemie ochrony zdrowia. Polski nie stać na to, aby budować system oparty na specjalistach i szpitalach. System powinien być oparty na lekarzu rodzinnym - powiedziała prezes Janicka.

Dodała, że minister zdrowia Ewa Kopacz nie powinna ratować szpitali, tylko ratować polski system ochrony zdrowia. Jest bowiem ministrem całej ochrony zdrowia, a nie ministrem szpitali.

Porozumienie Zielonogórskie podkreśla jednocześnie, że z prowadzonych przez nie ankiet wynika, że dostępność do lekarza rodzinnego jest nieporównywalnie większa niż miało to miejsce przed reformą podstawowej opieki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH