Porozumienie Zielonogórskie o sytuacji w POZ

Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski przekazał uczestnikom debaty zorganizowanej w poniedziałek (8 października) przez PIS analizę obecnego systemu opieki zdrowotnej oraz główne tezy zmian postulowanych przez ekspertów tej organizacji. Materiały zostaną przesłane również ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi.

Omawiając bieżącą sytuację w ochronie zdrowia, FPZ twierdzi, że mamy do czynienia z ograniczaniem dostępności do świadczeń zdrowotnych. W podstawowej opiece zdrowotnej odbywa się to poprzez spadek liczby lekarzy rodzinnych w stosunku do liczby mieszkańców. FPZ zaznacza, że liczba pacjentów przypadających na jednego lekarza POZ jest największa w Europie.

Zdaniem Federacji PZ obecnie podejmowane przez resort zdrowia próby naprawy sytuacji, polegające jedynie na zwiększeniu nakładów finansowych na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia mogą przynieść jedynie krótkotrwały, doraźny efekt. Nie są to jednak zmiany o charakterze systemowym, więc problemy wynikające z niedoskonałości przyjętych rozwiązań wkrótce ponownie dadzą znać o sobie z jeszcze większym natężeniem.

Federacja postuluje, żeby zmienić system ochrony zdrowia na taki, w którym wiodącą rolę pełnić będą praktyki lekarzy rodzinnych. Twierdzi, że zaniechanie rozwoju POZ opartego na praktykach lekarzy rodzinnych, szczególnie w ostatnich czterech latach, nasila szkodliwe zjawiska w systemie ochrony zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH