Porozumienie Zielonogórskie: lekarze apelują do polityków

Lekarze zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie przesłali do liderów największych partii propozycje zmian w systemie opieki zdrowotnej w Polsce.

'Przedwyborcza debata telewizyjna, jak i sporadyczne wypowiedzi partyjnych liderów oraz kandydatów na parlamentarzystów, świadczą o niezrozumieniu realiów, w jakich leczeni są polscy pacjenci, a także konsekwencjach dotychczasowej polityki w tym zakresie - pisze Jacek Krajewski prezes Porozumienia Zielonogórskiego, w przesłanym do polityków piśmie.

Dlatego lekarze zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie przedstawiają politykom propozycję zmian w systemie opieki zdrowotnej w Polsce. - Mamy nadzieję, że stanie się ona poważnym elementem ponadpartyjnej reformy służby zdrowia, do której niezwłocznie należy przystąpić. Załączamy, wynikającą z wieloletniej praktyki analizę obecnego systemu opieki zdrowotnej oraz główne tezy postulowanych przez Federację Porozumienie Zielonogórskie zmian - czytamy dalej w liście.

Federacja postuluje m.in. by:
- zaprzestać ograniczania dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez stworzenie optymalnego koszyka świadczeń gwarantowanych, na które stać państwo polskie;
- wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Dzisiaj lekarz nie ma narzędzi, aby sprawdzić status ubezpieczenia pacjenta, którego leczy;
- dofinansować podstawową opiekę zdrowotną - fundament systemu ochrony zdrowia;
- podnieść wysokość składki ubezpieczenia do 12 proc. w całości odpisywanej od podatku dochodowego;
- przywrócić 20 proc. poziom wydatków na podstawową opiekę zdrowotną w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia;
- zatrzymać lawinowy wzrost nakładów na leczenie szpitalne (ponad 50 proc. planu finansowego NFZ);
- wycofać się z budowania procedur kolejkowych do specjalistów poprzez pomijanie lekarza rodzinnego jako „bramkarza” systemu (aż 11 przypadkach ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne udzielane są bez jakiegokolwiek skierowania);
- wprowadzić prawne możliwości przepisywania przez lekarzy leków i wyrobów medycznych pacjentom na roczną kurację;
- dokończyć prywatyzację POZ;
- przywrócić zasadę, że praktyka lekarza rodzinnego jest miejscem zaspokajania 80proc. potrzeb zdrowotnych pacjenta;

FPZ podkreśla, że chaos, jaki powstał w wyniku rozmontowania, szczególnie w ostatnich latach, budowanego od połowy lat 90. systemu POZ opartego o model praktyk lekarzy rodzinnych, spowodował, że już teraz ponad 50 proc. planu finansowego NFZ przeznaczanych jest na najdroższe dla płatnika świadczenia czyli leczenie szpitalne.

Zdaniem Federacji  PZ próby naprawy sytuacji podejmowane obecnie przez resort zdrowia, polegające jedynie na zwiększeniu nakładów finansowych na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia mogą przynieść jedynie krótkotrwały, doraźny efekt. Nie są to jednak zmiany o charakterze systemowym, więc problemy wynikające z niedoskonałości przyjętych rozwiązań wkrótce ponownie dadzą znać o sobie z jeszcze większym natężeniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH