Porozumienie Zielonogórskie krytycznie o zmianach w POZ w liście do ministra

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, w związku z planowanymi zmianami w podstawowej opiece zdrowotnej, wystosował 4 czerwca list otwarty do ministra Bartosza Arłukowicza w imieniu lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej zrzeszonych w FPZ.

W jego ocenie, rozwiązania zawarte w projekcie ustawy z 9 maja 2013 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych są niebezpieczne dla pacjentów i całego środowiska lekarskiego.

Jacek Krajewski uważa, że niezależne kontraktowanie świadczeń lekarza rodzinnego, pediatry, internisty, pielęgniarki i położnej bez wskazania koordynatora, jakim powinien być lekarz rodzinny, wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo i jakość opieki nad pacjentami.

Zwraca uwagę, że ”zrównanie z mocy ustawy kompetencji specjalisty medycyny rodzinnej z lekarzami bez ukończenia odpowiedniego programu szkolenia oznacza pogorszenie jakości opieki w POZ i przyczyni się do zniechęcenia lub wręcz zaniechania podejmowania specjalizacji z medycyny rodzinnej przez młodych lekarzy”.

Krajewski postuluje, by ”zamiast doraźnie zasilać POZ dodatkowymi, różnymi specjalistami, należy niezwłocznie zacząć wspierać specjalizację medycyny rodzinnej”. Przypomina, że w 2017 r. skończy się okres dostosowawczy przepisów prawa polskiego do prawa unijnego i wielu doraźnie zatrudnionych w POZ lekarzy innych specjalności nie będzie spełniało wymaganych kryteriów.

”Wtedy nielicznej i wciąż malejącej grupie lekarzy specjalistów medycyny rodzinnej zabraknie sił, by opiekować się swoimi pacjentami, a Ministerstwu Zdrowia pozostanie tylko spłodzenie kolejnej ustawy i podpisywanie kontraktów ze specjalistami medycyny niekonwencjonalnej” - zaznacza prezes FPZ. 

Autor listu otwartego polemizuje też ze stanowiskiem ministra zdrowia, że lekarze pediatrzy i interniści nie mogli pracować w POZ. Wskazuje, że 30-40 proc. lekarzy rodzinnych posiada drugą specjalizację z chorób wewnętrznych lub pediatrii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH