Porozumienie Zielonogórskie apeluje do ministra zdrowia

"Wobec bierności Ministerstwa Zdrowia w odniesieniu do zapisów przyjętej w pośpiechu przez sejm poprzedniej kadencji ustawy refundacyjnej" Federacja Porozumienie Zielonogórskie apeluje do ministra zdrowia o podjęcie niezwłocznych działań zmierzających do rozwiązania istniejącej sytuacji.

W opinii FPZ resort powinien jak najszybciej doprowadzić do wydania ubezpieczonym wiarygodnych dokumentów pozwalających na potwierdzenie ich prawa do świadczeń w ramach NFZ, a do czasu realizacji tego zadania powinne zostać wykreślone z aktualnie obowiązujących przepisów wszelkie zapisy pozwalające na karanie świadczeniodawców i lekarzy za wystawienie recept osobom nieuprawnionym.

Zdaniem Porozumienia biurokratyczny obowiązek nałożony na lekarzy i świadczeniodawców, zgodnie z obowiązującym prawem powinien być dawno zrealizowany przez urzędników Ministerstwa Zdrowia, którzy od blisko 10. lat nie potrafili wydać obywatelom RP kart ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie skutki tego  zaniedbania próbuje się przerzucić na świadczeniodawców i lekarzy.

- Efektem tych działań jest próba zamienienia pracowników ochrony zdrowia w urzędników, którzy wykonywać będą zadania przypisane w państwie innym podmiotom. Zamiast skupić się na leczeniu będziemy weryfikować prawo do świadczeń i dociekać, czy okazany dokument jest prawdziwy, czy nie - stwierdza Wojciech Pacholicki, wiceprezes FPZ.

- Z obserwacji FPZ i rozmów z przedstawicielami środowiska medycznego wyłania się obraz coraz większego lęku przed wypisaniem recepty refundowanej. Być może jest to zamierzony i pożądany przez twórców ustawy efekt. Niestety, przełoży się on negatywnie na pacjentów, którzy utracą zaufanie do lekarzy i do państwa - mówi Krzysztof Radkiewicz wiceprezes FPZ -

- Obawiając się o bezpieczeństwo swoich praktyk od 1 stycznia 2012 r. lekarze będą wypisywać leki zarejestrowane w odpłatności 100 proc.,  a do minimum ograniczać wypisywanie leków refundowanych. Sytuacja, w której priorytetem staje się kwestia administracyjna powoduje, że lekarz staje się urzędnikiem, a pacjent petentem. Pogłębi to i tak obserwowany proces odhumanizowania relacji lekarz - pacjent. Federacja PZ wyraża sprzeciw wobec takich skutków nieudanej ustawy - stwierdza Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH