Porozumienie Zawodów Medycznych po RDS: rozmowy są satysfakcjonujące, ale nie... - Każda ze stron miała możliwość przedstawienia swoich postulatów, ale wtorkowe rozmowy nie zakończą protestu - poinformowali przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych. Fot. Archiwum

Rozmowy są satysfakcjonujące, ale nie zakończą protestu - powiedzieli po posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego we wtorek (24 października) przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych. Kolejne posiedzenie RDS ws. ochrony zdrowia odbędzie się 30 października w Pałacu Prezydenckim.

We wtorek (24 października) zebrał się zespół problemowy ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego - gremium składającego się z przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu. Omawiano rozwiązania dotyczące zwiększania nakładów w ochronie zdrowia. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie spotkali się m.in. przedstawiciele rządu i Porozumienia Zawodów Medycznych.

W pierwszej części posiedzenia przewodnicząca RDS Henryka Bochniarz przekazała ustalenia z nadzwyczajnego posiedzenia strony społecznej Prezydium Rady z 19 października. Powtórzyła, że to Rada jest miejscem do dyskusji na temat systemu służby zdrowia, nie zaś specjalny zespół powołany w Ministerstwie Zdrowia.

- Uznaliśmy, że zespół, który został powołany w ministerstwie zdrowia, (...) nie rokuje szans na to, żebyśmy mogli dojść do jakiegoś porozumienia - powiedziała we wtorek Bochniarz.

- Jeżeli mamy szukać jakichś konkretnych rozwiązań, to one powinny być znalezione tutaj - zaznaczyła.

Dodała również, że przed wakacjami odbyło się specjalne posiedzenie plenarne RDS, na którym "padły konkretne propozycje" dotyczące służby zdrowia.

- Niestety nie zostało to uwzględnione w propozycjach, które potem realizował resort zdrowia. I stąd też była nasza decyzja i wszystkich partnerów o tym, żeby nie brać udziału w pracach zespołu zwołanego przez pana ministra Konstantego Radziwiłła - powiedziała.

Bochniarz zapowiedziała także, że 30 października w Pałacu Prezydenckim planowane jest posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego; wśród omawianych kwestii będą rozwiązania służące poprawie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Na posiedzenie - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Rady -zaplanowano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który zaprezentuje projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

Henryka Bochniarz zaznaczyła, że RDS oczekuje "deklaracji aktywnej pracy" w zespole RDS ze strony przedstawicieli ministerstwa zdrowia i ministerstwa finansów.

- Bez takiego udziału czynników rządowych my sobie możemy przygotować różne świetne propozycje, tylko że się potem okaże, że niestety, ale one nie znajdują żadnego poparcia w tych propozycjach, które mogą być ewentualnie realizowane przez rząd - powiedziała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH