Porozumienie 1 czerwca: na konflikcie wokół recept znowu stracą pacjenci

Spór Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia ze środowiskiem lekarskim, dotyczący umów na leki refundowane może wywołać kolejne ograniczenie w dostępie do leków refundowanych - uważają pacjenci, rodziny chorych i lekarze zrzeszeni w ramach Porozumienia 1 czerwca.

W ich przekonaniu problem z receptami wypisywanym z odpłatnością 100 proc.może dotknąć szeroką grupę pacjentów podobnie jak to miało miejsce po 1 stycznia 2012 r. Tym samym przedstawiciele organizacji pacjentów nie podzielają opinii Ministerstwa Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta, którzy twierdzą, że problem niewypisywania recept na leki refundowane, dotyczy tylko niewielkiej grupy chorych korzystających z prywatnych porad lekarskich.

Zdaniem przedstawicieli Porozumienia 1 czerwca, w Polsce dostęp do lekarzy specjalistów jest tak reglamentowany, że w zasadzie nie ma pacjenta przewlekle chorego, który by nie korzystał z porad prywatnych. Ograniczanie pacjentom korzystającym z tych porad dostępu do refundowanych leków jest równoznaczne ze zmuszaniem ich do ponoszenia jeszcze większych wydatków z prywatnej kieszeni na leki.

Porozumienie 1 czerwca neguje również propozycję Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta, aby pacjenci, którzy mimo uprawnień, nie otrzymali recepty refundowanej, dochodzili swoich prawa do refundacji leków od lekarzy na drodze sądowej.

Alternatywnie, pacjent może zgłosić skargę na nieuprawnione pozbawienie go refundacji kosztów leków do NFZ. Oddział NFZ nakłada karę na świadczeniodawcę zatrudniającego lekarza. Kara ta zasila budżet NFZ, a nie budżet poszkodowanego wskutek braku refundacji pacjenta.

Propozycja ta, zdaniem pacjentów, świadczy o niezrozumieniu konstytucyjnych praw obywateli i roli płatnika w systemie ochrony zdrowia a także o niezrozumieniu odpowiedzialności administracji publicznej za regulowanie systemu ochrony zdrowia.

"To nie pacjenci powinni wyręczać Ministerstwo Zdrowia dochodząc swoich konstytucyjnych praw do refundacji leków od lekarzy w sądach. To Ministerstwo Zdrowia jest odpowiedzialne za takie regulowanie dostępem do leków, którego celem jest kreowania dobrej i skutecznej ochrony zdrowia pacjentom a nie szukanie w systemie oszczędności poprzez tworzenie pacjentom barier w pozyskaniu refundacji i generowanie zysków z tytułu kar i kontroli preskrypcji" - twierdzą przedstawiciele Porozumienia 1 czerwca.

I dodają: "Po raz kolejny okazuje się, że celem działań administracji publicznej nie jest poprawa jakości usług zdrowotnych świadczonych pacjentom, tylko poszukiwanie oszczędności i dodatkowych zysków w publicznym budżecie przeznaczonym na zdrowie".

Dlatego też Porozumienie 1 czerwca, chcąc chronić w tym sporze interesy pacjentów przed konsekwencjami odebrania im konstytucyjnego prawa do refundacji leków, wyda dokładną instrukcję, jak postępować, aby odzyskać należną refundację z NFZ.

Porozumienie 1 czerwca, jak samo o sobie pisze,  jest Inicjatywą obywatelską będącą odpowiedzią na systematyczne ograniczanie dostępu do leczenia finansowanego ze składek płaconych przez podatników. Porozumienie tworzą obywatele, pacjenci, opiekunowie chorych, lekarze, osoby niepełnosprawne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH