"Porozumienie 1 czerwca" i OZZL ws. założeń obywatelskiego programu zmian w ochronie zdrowia

Wprowadzenie współpłacenia za niektóre ze świadczeń zdrowotnych i rezygnacja z ich administracyjnego limitowania - to ogólne założenia obywatelskiego programu zmian w ochronie zdrowia, przygotowane m.in. przez "Porozumienie 1 czerwca" i OZZL.

Jak poinformował PAP inicjator "Porozumienia 1 czerwca" Piotr Piotrowski, w poniedziałek (15 kwietnia) odbyło się kolejne spotkanie w sprawie obywatelskiego projektu zmian w systemie ochrony zdrowia. Wzięli w nim udział przedstawiciele świadczeniodawców - Polska Federacja Szpitali oraz środowiska lekarskiego reprezentowanego przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Opracowano ogólne założenia obywatelskiego programu zmian w ochronie zdrowia. Przewiduje on m.in. zasadę, że "pieniądz idzie za pacjentem", odprowadzanie proporcjonalnych składek zdrowotnych przez wszystkich obywateli osiągających dochody powyżej ustalonego progu ubóstwa, zachowanie równowagi między nakładami a zakresem świadczeń gwarantowanych oraz zrezygnowanie z administracyjnego limitowania świadczeń.

Twórcy społecznego programu proponują też "wprowadzenie współpłacenia w przypadku świadczeń stosunkowo prostych, tanich, często stosowanych i takich, które mogą być nadużywane oraz zapewnienie najuboższym i chorym przewlekle bezpieczeństwa mimo wprowadzenia ewentualnych dopłat".

Wśród ogólnych założeń jest też wskazana modyfikacja koncepcji podziału NFZ na koncepcję umożliwiającą powstanie konkurujących ze sobą kilku funduszy ogólnopolskich. Ponadto zaproponowano wprowadzenie konkurencji świadczeniodawców między sobą o pacjentów i o pieniądze przeznaczone na ich leczenie, równoprawność podmiotów leczniczych bez względu na ich model własnościowy, a także premiowanie kompleksowości usług leczniczych.

Kolejne spotkanie planowane jest na 10 maja w Warszawie. - Konkretne rozwiązania przedstawimy 1 czerwca w rocznicę powołania Porozumienia - zapowiedział Piotrowski.

Społeczny program to odpowiedź na przedstawioną w marcu przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza strategię zmian w systemie ochrony zdrowia oraz kierunki reformy NFZ.

Według "Porozumienia 1 czerwca" propozycje MZ "nie napawają optymizmem, a wręcz świadczą o uciekaniu od odpowiedzialności i podejmowania zdecydowanych zmian poprawiających sytuację w ochronie zdrowia".

Porozumienie 1 czerwca - jak samo siebie określa - to inicjatywa obywatelska, będąca odpowiedzią na systematyczne ograniczanie dostępu do leczenia finansowanego ze składek płaconych przez podatników na zdrowie. Porozumienie tworzą obywatele, pacjenci, opiekunowie chorych, lekarze, osoby niepełnosprawne, a popierają i wspierają organizacje pacjenckie, lekarskie, towarzystwa naukowe, portale internetowe i media.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH