Porozumienie 1 Czerwca ws. uwag do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Porozumienie 1 Czerwca podkreśla, że zaproponowane przez resort zdrowia uwagi do projektu ustawy zmieniającej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie poprawią podstawowego i jednego z kluczowych elementów jakości udzielanych świadczeń, jakim jest ich dostępność.

W ocenie Porozumienia 1 Czerwca wspomniane propozycje nie zawierają żadnych regulacji dotyczących kryteriów określających jakość udzielanych świadczeń w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Kryteria te określa natomiast art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Analogicznie dotyczy to pielęgniarek i położnych (art. 18 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej). Kryteriami określającymi jakość świadczeń medycznych są: aktualna wiedza medyczna, dostępne metody oraz środki, jak również należyta staranność oraz zasady deontologii zawodowej. Dlatego, zdaniem Porozumienia 1 Czerwca, system powinien dawać możliwość działania zgodnie z przytoczonymi artykułami. 

Z perspektywy pacjenta niezrozumiały jest ponadto mechanizm rozliczania diagnostyki. Zdaniem Porozumienia badania powinny być oddzielone od porady i niezależnie finansowane przez NFZ, a nie jak jest to obecnie - wliczone do ceny porady. Dotyczy to zarówno POZ, jak i AOS.

Piotr Piotrowski, inicjator Porozumienia 1 Czerwca zaznacza także, że przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia propozycje ułatwiają jedynie płatnikowi formalne działania administracyjne i pozwalają na skuteczniejsze zabezpieczenie oddziałow wojewódzkich NFZ przed ewentualnymi roszczeniami ze strony podmiotów startujących w konkursach. Stanowi to dowód, że po raz kolejny pacjenci nie staną się beneficjentami ważnego działania legislacyjnego, jakim jest zmiana tak istotnej ustawy.


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH