Porozumienie 1 Czerwca ws. uwag do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Porozumienie 1 Czerwca podkreśla, że zaproponowane przez resort zdrowia uwagi do projektu ustawy zmieniającej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie poprawią podstawowego i jednego z kluczowych elementów jakości udzielanych świadczeń, jakim jest ich dostępność.

W ocenie Porozumienia 1 Czerwca wspomniane propozycje nie zawierają żadnych regulacji dotyczących kryteriów określających jakość udzielanych świadczeń w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Kryteria te określa natomiast art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Analogicznie dotyczy to pielęgniarek i położnych (art. 18 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej). Kryteriami określającymi jakość świadczeń medycznych są: aktualna wiedza medyczna, dostępne metody oraz środki, jak również należyta staranność oraz zasady deontologii zawodowej. Dlatego, zdaniem Porozumienia 1 Czerwca, system powinien dawać możliwość działania zgodnie z przytoczonymi artykułami. 

Z perspektywy pacjenta niezrozumiały jest ponadto mechanizm rozliczania diagnostyki. Zdaniem Porozumienia badania powinny być oddzielone od porady i niezależnie finansowane przez NFZ, a nie jak jest to obecnie - wliczone do ceny porady. Dotyczy to zarówno POZ, jak i AOS.

Piotr Piotrowski, inicjator Porozumienia 1 Czerwca zaznacza także, że przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia propozycje ułatwiają jedynie płatnikowi formalne działania administracyjne i pozwalają na skuteczniejsze zabezpieczenie oddziałow wojewódzkich NFZ przed ewentualnymi roszczeniami ze strony podmiotów startujących w konkursach. Stanowi to dowód, że po raz kolejny pacjenci nie staną się beneficjentami ważnego działania legislacyjnego, jakim jest zmiana tak istotnej ustawy.


CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH