Pomysły opozycji: nowa ustawa i dekalog antysmogowy W Polsce mamy 33 miasta, które znajdują się na liście pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Fot. Mathias Apitz/Flickr(CC BY-ND 2.0)

PO pracuje nad projektem specjalnej ustawy, która miałaby zobowiązać rząd do walki ze smogiem - poinformował w piątek (13 kwietnia) b. wiceminister ochrony środowiska Stanisław Gawłowski (PO). Projekt ma w ciągu miesiąca trafić do Sejmu. Z kolei wprowadzenie dopłat dla gospodarstw domowych o niskich dochodach korzystających z czystych paliw a także większe kary dla palących śmieciami - to niektóre punktów Dekalogu Antysmogowego, który w piątek przedstawili posłowie Nowoczesnej.

O problemie związanym ze smogiem politycy PO chcą też rozmawiać w najbliższą środę podczas spotkań z mieszkańcami Małopolski.

Gawłowski przypomniał, że Sejm tzw. ustawę antysmogową uchwalił jeszcze w sierpniu 2015 roku. Ustawa dała samorządom prawo określenia, jakim paliwem można palić w piecach i wyznaczenia standardów technicznych dla kotłów.

- Zbudowaliśmy także instrumenty finansowe wsparcia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska - tam było kilka programów dedykowanych temu obszarowi, czyli program KAWKA związany z redukcją emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez likwidację kotłowni lokalnych, czy programy dotyczące zmiany transportu publicznego z autobusów wysokoemisyjnych na transport niskoemisyjny - dodał Gawłowski.

Zdaniem b. wiceministra ochrony środowiska, po dojściu do władzy PiS, programy te zostały wstrzymane. - W związku z tym chcemy przygotować projekt ustawy, który zmusi PiS do tego, żeby te programy, które wcześniej realizowaliśmy, były w dalszym ciągu realizowane - powiedział polityk Platformy, obecnie szef sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Zgodnie z projektem takiej "specustawy", Sejm miałby zobowiązać rząd do walki ze smogiem i przeznaczenia na nią odpowiednich środków finansowych. - Jest to możliwe, my to wyraźnie chcemy zapisać, żeby PiS nie uciekał przez realizacja działań na rzecz walki ze smogiem - zaznaczył Gawłowski.

Nowe instrumenty do wali ze smogiem zapowiedział też w czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Mówił m.in. o zachętach finansowych do wymiany kotłów, zmianach w prawie dotyczących jakości kotłów grzewczych i programie "Czyste Powietrze". 

Nowoczesna przedstawia dekalog
Politycy Nowoczesnej podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie podkreślali, że dekalog jest katalogiem działań, które powinny być elementem programu rządowego, by skutecznie zadbać o zdrowie i życie Polaków.

- W Polsce mamy 33 miasta, które znajdują się na liście pięćdziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Przez zaniedbania rządu w 2016 r. 48 tys. osób zmarło z powodu powikłań chorobowych spowodowanych smogiem. Uważamy, że taka rzecz nie powinna mieć miejsca w XXI wieku - zaznaczył wiceszef Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH