Pompy baklofenowe: rozporządzenie jest, leczenia nie ma?

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z MPD (mózgowe porażenie dziecięce) zwróciło się z prośbą do mediów o przypomnienie faktu, że w marcu br. minister zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące dodania do listy świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego wszczepienia pompy baklofenowej w leczeniu spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne.

"Niestety treść nowego rozporządzenia nie dotarła najwyraźniej do wszystkich urzędników regionalnych oddziałów NFZ, ponieważ pacjenci wciąż uzyskują nieprawdziwe informacje, jakoby terapia nie była refundowana" - informują przedstawiciele Stowarzyszenia.

Terapia pompą baklofenową skierowana jest do pacjentów cierpiących na silne porażenie spastyczne mięśni, odporne na inne formy leczenia farmakologicznego czy też operacyjnego. Według zapisów rozporządzenia z tej metody będą mogli skorzystać pacjenci z ciężkimi objawami spastyczności kończyn, która utrzymuje się co najmniej 12 miesięcy.

Jednym z głównym warunków zastosowania terapii jest brak poprawy leczenia bolesnych skurczów mięśni w wyniku zastosowania leczenia farmakologicznego. Ponadto występowanie bolesnej sztywności/napięcia mięśni, która w znacznym stopniu ogranicza samodzielne poruszanie się pacjentów oraz wykonywanie podstawowych czynności życiowych.

Terapii za pomocą pompy baklofenowej nie mogą być poddani pacjenci poniżej 4 roku życia. Koniecznym warunkiem jest też pozytywny wynik testu baklofenowego. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH