Pomorze: pielęgniarki chcą rozmów przy "białym stole"

Pomorski Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych proponuje władzom "biały stół". Jeśli rozmowy nic nie dadzą, pielęgniarki nie wykluczają zaostrzenia formy protestu, czyli strajku generalnego.

Jak tłumaczy Krystyna Dębkowska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Pomorzu, wszystko zaczęło się w Gdańsku, gdzie w listopadzie protestowano pod Urzędem Marszałkowskim i gdzie powstał Pomorski Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych.

Na Pomorzu dramatycznie brakuje średniego personelu medycznego - na tysiąc pacjentów przypada zaledwie 3,5 pielęgniarki. Jeszcze w 2012 r. wskaźnik ten wynosił 4,5 na tysiąc pacjentów. Z jednej strony obciążone pracą ponad siły pielęgniarki żyją w strachu przed odpowiedzialnością za ewentualne błędy, z drugiej - sytuacja ta jest zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjentów.

Pomorski Komitet Obrony Pielęgniarek i Położnych zintegrował środowisko, łącząc przedstawicielki z różnych związków zawodowych oraz okręgowych rad pielęgniarek i położnych w Gdańsku i w Słupsku.

Jak mówi Ilona Kwiatkowska, rzeczniczka KOPiP na Pomorzu, w drugą niedzielę grudnia ma odbyć się spotkanie pielęgniarek, które zamierzają wystąpić z propozycją "okrągłego", a raczej "białego stołu" do którego chcą zaprosić wojewodę, marszałka, starostów i prezydentów, którzy mają "swoje" szpitale oraz przedstawicieli pacjentów.

Poszczególne placówki wszczynają już spory zbiorowe. Zarząd ogólnopolskiego związku nie wyklucza, że "w razie konieczności" dojdzie do strajku generalnego w 2015 r.

Więcej: www.dziennikaltycki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH