Pomorskie: rada ds. ochrony zdrowia bez przedstawiciela Funduszu

Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie doszło do podpisania porozumienia o współpracy potencjalnych członków pomorskiej rady ds. ochrony zdrowia. Przyczyną jest odmowa uczestnictwa w radzie Pomorskiego OW NFZ.

21 stycznia podczas spotkania w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim uzgodniono projekt porozumienia powołującego pomorską radę ds. ochrony zdrowia. Zespół miał zajmować się m.in. opiniowaniem spraw ważnych dla ochrony zdrowia w regionie. Planowano, że w jego skład wejdą przedstawiciele: wojewody pomorskiego, marszałka województwa pomorskiego oraz Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W radzie miał również zasiąść prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Tymczasem Fundusz odmówił podpisania porozumienia.

Jak wyjaśnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego OW NFZ, kompetencje i zadania NFZ ściśle określa ustawa zdrowotna, która nakłada na oddziały Funduszu obowiązek współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami świadczeniodawców, działającymi na terenie województwa.

– Porozumienie, które miało zaowocować stworzeniem rady, jako strony wymienia wojewodę, a więc przedstawiciela administracji rządowej. Dlatego sformalizowana forma współpracy, zgodnie z ustawą, jest niemożliwa – mówi Mariusz Szymański.

Podkreśla, że nie oznacza to, że Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ odmawia współpracy.

– Jesteśmy gotowi do rozmów o charakterze konsultacyjnym i informacyjnym, ale bez formalizowania tej współpracy, bo to byłoby niezgodne z wspomnianymi przepisami. Spośród stron tego porozumienia właściwą do podpisania umowy o ewentualnej współpracy jest jedynie marszałek województwa, jako jednostka samorządu terytorialnego – wyjaśnia rzecznik.

Pomorski Urząd Wojewódzki wciąż ma nadzieję, że radę uda się mimo wszystko powołać, pozostaje jednak pytanie, czy bez przedstawiciela Funduszu jej działalność będzie miała sens. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH