Polskie dzieci są nieprawidłowo żywione. Lekarze zbyt rzadko zwracają na to uwagę

Polscy rodzice popełniają duże błędy w żywieniu dzieci. - Skutkuje to wzrostem zachorowań na kosztowne choroby cywilizacyjne - zaznacza prof. Anna Dobrzańska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii.

W opinii ekspertów wprowadzenie formularza żywieniowego przy każdej wizycie kontrolnej dzieci i refundacja porad dietetycznych pomogłaby powstrzymać ten niekorzystny trend.

W opinii neonatologów, pediatrów i ginekologów konieczne są zmiany, które przełożą się na upowszechnienie prawidłowych nawyków żywieniowych Polaków. Szczególnie w sytuacji, gdy coraz więcej z nich zmaga się z otyłością i nadwagą.

Między innymi o tych problemach zespół ekspertów wraz z przedstawicielami resortu zdrowia i posłów rozmawiał w Sejmie podczas niedawnej debaty "Nasze dzieci mogą być prawidłowo żywione. Od poczęcia do 3 roku życia".

Za wcześnie wkraczają w żywieniową dorosłość
Punktem wyjścia do rozmów były badania Instytutu - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Matki i Dziecka.

Omawiając je prof. Anna Dobrzańska zwróciła uwagę, że tylko 25 procent 6-miesięcznych niemowląt oraz 33 procent dzieci w wieku 12 miesięcy dostaje prawidłową liczbę posiłków. Aż 93 proc. badanych matek nie stosuje się do zaleceń żywieniowych dla tej grupy wiekowej, a u 60 proc. za wcześnie włączana jest tzw. dieta osób dorosłych.

W efekcie 90 proc. dzieci (w wieku 0-3 roku życia) spożywa zbyt dużo soli, 63 proc. zbyt dużo węglowodanów, a 99 proc. białka.

- Otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie ma swoją genezę już w niemowlęcym etapie życia, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka. To właśnie przez pierwsze trzy lata życia „programujemy” nasz organizm metabolicznie -podkreślała prof. Dobrzańska.

W opinii ekspertów możliwe jest zdecydowanie bardziej skuteczne działanie dotyczące wdrożenia edukacji i profilaktyki w zakresie prawidłowego żywienia niemowląt i małych dzieci.

Mobilizacja wśród lekarzy
- Lekarzy trzeba zmobilizować, aby przy każdej wizycie kontrolnej dokonywali oceny stanu żywienia dzieci i udzielali prawidłowych informacji. Wiemy, że dziś wielu lekarzy tego nie robi, nie wykreśla siatki centylowej i nie rozmawia z rodzicami o prawidłowej diecie, nawet gdy dziecko ma widoczną nadwagę - alarmowała prof. Anna Dobrzańska.

- Gdyby lekarze w czasie wizyty kontrolnej wypełniali formularz oceny żywienia i odżywiania dziecka byliby zobligowani do interwencji w takich przypadkach - mówił prof. Piotr Socha, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH