Polskie Towarzystwo Diabetologiczne apeluje do rządu RP

Zarząd główny i członkowie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wystosowali apel do rządu, w którym informują o lekceważeniu przez władze problemów chorych na cukrzycę.

"Zaniepokojeni w najwyższym stopniu kierunkiem rozwoju opieki diabetologicznej w naszym kraju, oburzeni konsekwentnym lekceważeniem przez władze problemów chorych na cukrzycę, świadomi zagrożeń, jakie cukrzyca niesie dla osób na nią cierpiących oraz przekonani, że walka z epidemią cukrzycy, na którą choruje w Polsce co najmniej 2,5 mln osób, bez udziału najwyższych władz państwowych jest niemożliwa, apelujemy do Rządu RP o niezwłoczne podjęcie działań" - czytamy w oświadczeniu PTD.

Diabetolodzy domagają się uchwalenia Narodowego Programu Zapobiegania i Zwalczania Cukrzycy i Jej Powikłań (Ustawy o Cukrzycy) gwarantującego realizację i finansowanie prewencji i leczenia cukrzycy na poziomie odpowiadającym zagrożeniu związanemu z wysoką częstością występowania tej choroby tj. minimum 300 mln zł rocznie.

Zwracają także uwagę na konieczność szybkiego zwiększenia bardzo niskiego obecnie poziomu finansowania bieżącej opieki diabetologicznej - w ub. r. NFZ przeznaczył na świadczenia w poradniach i oddziałach diabetologicznych jedynie 133 mln zł czyli 0,22 proc. swojego budżetu.

Diabetolodzy podkreślają wagę zagwarantowania chorym dostępu do nowoczesnego leczenia, m.in. poprzez refundowanie nowszych leków diabetologicznych - od ponad 10 lat żaden nowy lek na cukrzycę nie został objęty refundacją, podczas gdy są one refundowane w różnym stopniu we wszystkich innych krajach UE.

Żądają również porzucenia planu likwidacji jednolitej specjalizacji z diabetologii oraz unowocześnienia organizacji opieki diabetologicznej, polegającej m.in. na strukturalnym zwiększeniu roli pielęgniarki w procesie leczenia chorych na cukrzycę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH