Polska uczestnikiem 34. sesji rady zarządzającej programem ONZ ds. HIV i AIDS (UNAIDS)

W dniach 1-3 lipca 2014 r. w Genewie odbywa się 34 sesja Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS. To wspólny program Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. HIV i AIDS. Polska aktywie uczestniczy w pracach Rady - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Polska jest pierwszym krajem Europy Wschodniej, który pełnił funkcję wiceprzewodniczącego (2011 r.), a następnie przewodniczącego Rady (2012 r.). W styczniu 2013 r. rozpoczęła się druga z rzędu, trzyletnia kadencja członkowska naszego kraju w Radzie.

W ramach programu realizowane są zadania z zakresu profilaktyki, leczenia i wsparcia osób dotkniętych problemem HIV i AIDS.

Program jest tworzony i współfinansowany przez 11 podmiotów wyspecjalizowanych ONZ: UNHCR, UNICEF, UNDP, UNFPA, UNODC, UNESCO, ILO, WFP, WHO, UN Women i Bank Światowy. Pracę wszystkich partnerów koordynuje Sekretariat UNAIDS.

Programem zarząda Rada Koordynacyjna Programu UNAIDS (Programme Coordinating Board - PCB UNAIDS). W jej skład wchodzą reprezentanci 22 rządów, organizacji NZ oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, w tym osób zakażonych HIV. W sesjach PCB biorą też udział obserwatorzy, np. specjalni wysłannicy Sekretarza Generalnego ONZ lub państwa, które obecnie nie są członkami Rady.

Polska delegacja od lat aktywnie uczestniczy w obradach i towarzyszących im negocjacjach. Odgrywa też ważną rolę w upowszechnianiu w UNAIDS (oraz na innych forach ONZ) problematyki Europy Wschodniej w kontekście epidemii HIV. Współpraca Polski ze społeczeństwem obywatelskim w zakresie tworzenia i realizowania polityki państwa wobec epidemii HIV jest szczególnie doceniana.

W programie obrad 34. PCB znalazły się - obok kwestii zarządczych i budżetowych obejmujących lata 2012 - 2013 i 2014 - 2015 - debaty dotyczące nowej strategii UNAIDS na lata 2016 - 2021, spójnej z negocjowaną obecnie agendą rozwojową ONZ po 2015 r.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH