Polska stara się o status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia BSE BSE wykryto w Polsce po raz pierwszy w 2002 r. Fot. Archiwum RZ

Polska będzie starać się o status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia BSE. W tym roku złoży wniosek do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt o uznanie, że w naszym przypadku jest ono znikome.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował, że może to ułatwić handel wołowiną - taki status oznacza, że wejdziemy do grupy państw o najwyższym poziomie bezpieczeństwa ze względu na możliwość wystąpienia BSE u bydła. Dodał, że i obecnie Polska jest krajem bezpiecznym pod tym względem, ale status "ryzyka znikomego" może ułatwić potencjalny eksport wołowiny do krajów azjatyckich.

Na BSE bada się obecnie bydło powyżej 96 miesiąca życia oraz bydło z grupy ryzyka, np. zwierzęta, które mają objawy choroby lub nagle padłe od 48 miesiąca życia.

- W Polsce po raz pierwszy BSE wykryto w 2002 r. Dotychczas stwierdzono 76 przypadków. W tym roku i w poprzednim nie wykryto ani jednego przypadku choroby, w 2013 - dwa, a w 2011 - jeden - wskazuje Jażdżewski.

BSE, czyli gąbczasta encefalopatia bydła (popularnie nazywana chorobą szalonych krów) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez tzw. priony. Chorobę stwierdzono po raz pierwszy w roku 1986 w Wielkiej Brytanii. W latach 90. XX w. wybuchła epidemia BSE na terenie Europy Zachodniej, gdzie masowo wybijano całe stada bydła, a straty wyniosły miliony euro.

Jażdżewski poinformował, że będziemy też wnioskowali do OIE o uznanie Polski jako kraju wolnego od klasycznego pomoru świń.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH