Polska się zestarzeje. Jak zadbamy o seniorów?

Należy dofinansować procedury geriatryczne, inwestować w usługi opiekuńcze i opiekę domową oraz integrować usługi zdrowotne z pomocą socjalną - to podstawowe wnioski uczestników sesji "Polityka senioralna - aspekty demograficzne, społeczne, gospodarcze", która odbyła się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (18-19 września).

W 2050 roku w Polsce blisko co trzecia osoba będzie miała 65 lat i więcej. Jakie skutki przynosi nasilająca się starość demograficzna dla polityki zdrowotnej i społecznej?

Wraz z wiekiem wzrasta udział osób chorych i niesprawnych. Ale dotyczy to najczęściej grupy seniorów w późnej starości. - To osoby z wielochorobowością, z wielonarządową patologią, posiadające średnio 5 przewlekłych problemów zdrowotnych -  podkreślała prof. Barbara Bień, podlaski konsultant w dziedzinie geriatrii.

Pacjenci geriatryczni to zaledwie 23-24 proc. w całej populacji 65+. A zatem znakomita większość ludzi starszych to osoby zdrowe lub chorujące w podobny sposób, jak osoby w wieku średnim.

Ale jeżeli pacjent w późnej starości cierpi z powodu 5-6 chorób, to w konwencjonalnym podejściu wymaga konsultacji u 5-6 specjalistów. - Dlatego w odpowiedzi na specyfikę takiego pacjenta na świecie zaczęło funkcjonować podejście geriatryczne, koncentrujące się na przebiegu wielu chorób, zamiast na pojedynczej chorobie - opisała podlaski konsultant ds. geriatrii.

Takie podejście interdyscyplinarne do pacjenta niesie z sobą konkretne korzyści. - Obserwuje się spadek ryzyka śmierci o 22 proc., zwiększone o 47 proc. prawdopodobieństwo dalszego mieszkania we własnym domu, zmniejszone o 12 proc. ryzyko ponownej hospitalizacji i duże zwiększenie szansy poprawy stanu funkcjonalnego - o 72 proc. - po interwencji szpitalnej - wyliczała profesor.

Brak finansowego zastrzyku
Wobec tego można zadać sobie pytanie, dlaczego jest tak mało geriatrów? Na Podlasiu jest tylko 21 łóżek na oddziale geriatrii SPZOZ MSW w Białymstoku i jedna poradnia przy ZOZ MSW.

- Mamy kadrę 5 geriatrów, ale wykształciliśmy już dwukrotnie więcej, jednak nie pracują oni w zawodzie, ponieważ nie ma dla nich oferty - odpowiada prof. Bień. Jej zdaniem sytuacja tak wygląda, ponieważ dyrektorzy szpitali wielospecjalistycznych czy jednostek ambulatoryjnych nie są zainteresowani dopłacaniem do usług geriatrycznych.

Jakie są więc najważniejsze wnioski? Po pierwsze edukacja w zakresie geriatrii i geriatrycznego podejścia na każdym poziomie, a zwłaszcza lekarzy rodzinnych.

- Konieczne jest dofinansowanie procedur geriatrycznych przez NFZ, aby pokryć koszty całościowej opieki geriatrycznej i przestać do niej nie dopłacać, przez co dławi się duże zapotrzebowanie - argumentuje prof. Barbara Bień. Należy też według niej poszerzyć udział sektora opieki społecznej, rozwijać i integrować sieć usług zdrowotnych z rehabilitacją, usługami, opieką i pomocą socjalną.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH