Polska ochrona zdrowia na 31 miejscu w Europie wg rankingu konsumenckiego Fot. Archiwum

Polska ochrona zdrowia wypada na tle innych państw fatalnie. Potwierdza to wynik najnowszego rankingu Health Consumer Powerhouse przedstawionego w Brukseli. Nasz kraj  znalazł się w nim na 31 pozycji wśród 36 państw.

Tak zły wynik jest tym bardziej niepokojący, że jest on gorszy niż w 2013 r. Gorzej od Polski wypadły tylko: Litwa, Serbia, Czarnogóra, Rumunia oraz Bośnia i Hercegowina - informuje rp.pl

Raport został opublikowany w Brukseli w obecności unijnego komisarza ds. zdrowia Vytenisa Andriukaitisa. Jego autorzy przyznali, że od wielu lat dziwi ich brak skupienia polskiej polityki na opiece zdrowotnej i ewidentna bezradność w kwestii poprawy fatalnych warunków. 

Według nich tak zła sytuacja ochrony zdrowia w Polsce nie może być tłumaczona kryzysem gospodarczym w Europie, ani poziomem zamożności, bo np. Estonia, Łotwa czy Czechy radzą sobie w tym zakresie bardzo dobrze.

"Polska musi wziąć się w garść i zająć takimi kwestiami jak niebezpiecznie długi okres oczekiwania na leczenie raka, zakażenia wewnątrzszpitalne, przywrócenie sprawiedliwości w służbie zdrowia, likwidacja anachronicznego zakazu aborcji i odbudowanie profilaktyki w leczeniu uzależnienia od tytoniu i alkoholu (...) Natomiast silnym punktem polskiej służby zdrowia jest opieka kardiologiczna" - czytamy w informacji prasowej dotyczącej badania, przekazała PAP.

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia to ranking opracowywany na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań, prowadzonych przez prywatną firmę Health Consumer Powerhouse (HCP). Ranking EHCI stanowi wzorzec do naśladowania dla Komisji Europejskiej, która ma zamiar wprowadzić systematyczne oceny służby zdrowia w krajach członkowskich.

Wyniki rankingu za 2014 r. zostały ogłoszone w Brukseli, w obecności komisarza UE do spraw zdrowia Vytenisa Andriukaitisa.

Polska, podobnie jak w roku 2013, zajęła 31. miejsce w rankingu. Uzyskała 511 punktów na 1000 możliwych - o 10 mniej niż przed rokiem.

W rankingu oceniane były m.in.: przestrzeganie praw pacjenta, czas oczekiwania na świadczenia medyczne, śmiertelność niemowląt, przeżywalność w przypadku chorób nowotworowych, zakres świadczeń gwarantowanych, działania profilaktyczne i dostępność do nowych leków.

Na pierwszej pozycji uplasowała się Holandia z 898 punktami, na drugiej Szwajcaria (855 pkt), a na trzeciej Norwegia (851 pkt). Powyżej 800 punktów uzyskały jeszcze Finlandia (846 pkt), Dania (836 pkt), Belgia (820 pkt), Islandia (818 pkt), Luksemburg (814 pkt) i Niemcy (812 pkt).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH