Polska nie radzi sobie z opieką nad seniorami

Opublikowany w czwartek (6 maja) raport NIK wykazał, że domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo-lecznicze są niewydolne - z powodu złego systemu finansowania i nadzorowania tych placówek.

Pensjonariuszami i pacjentami tych placówek są głównie schorowani i niedołężni ludzie w podeszłym wieku. Polska już teraz nie radzi sobie z pomocą społeczną i opieką zdrowotną dla niesamodzielnych starszych osób. A w najbliższych latach problem będzie narastał - podkreślali uczestnicy debaty "Priorytety w zdrowiu seniorów" zorganizowanej w Instytucie Zdrowia Publicznego.

Prof. Piotr Błędowski, ekonomista, szef Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego uważa, że rozwiązaniem wielu problemów byłoby wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia pielęgnacyjnego lub opiekuńczego, z którego finansowane byłyby świadczenia dla osób, kóre nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.

Profesor uważa, że w obecnej sytuacji prawnej i finansowej - ani NFZ, ani instytucje pomocy społecznej udźwigną obciążeń związanych z finansowaniem opieki długoterminowej.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, profesor Mirosław Wysocki podkreśla, że w polskim społeczeństwie jest obecnie 13,5 procent ludzi powyżej 65. roku życia; w 2030 roku mają oni stanowić ponad 22 proc. społeczeństwa. W ocenie prof. Wysockiego powinniśmy wziąć przykład z Finów, którzy skutecznie dążą do zapewnienia aktywności starszych ludzi do późnej starości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH