Polska modernizacja: wymagania wobec ZOZ-ów złagodzone, termin przesunięty

W sierpniu Ministerstwo Zdrowia opublikowało, po konsultacjach zewnętrznych, projekt rozporządzenia dotyczącego wymagań fachowych i sanitarnych wobec ZOZ-ów. To już kolejna, złagodzona wersja tych przepisów. Tym razem placówki mają im sprostać do 2016 roku.

Przypomnijmy, że we wcześniejszej wersji rozporządzenia, wymogi fachowe i sanitarne miały być spełnione do 2012 roku. Nawet resort zdrowia zdawał sobie jednak sprawę, że taka data jest nierealna.

Przeciwko takiemu terminowi głośno protestował m.in. Związek Powiatów Polskich, postulując jego przesunięcie nawet na 2022 rok. Związek argumentował, że bez prolongowania daty trzeba będzie zamknąć około 60 proc. szpitali.

Potrzebny realizm
Rok temu, na wspólnym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wiceminister zdrowia Marek Haber zadeklarował przesunięcie daty obowiązywania wymagań do 2018 roku. Była to jednak tylko werbalna deklaracja, którą zweryfikowała kolejna ministerialna propozycja treści rozporządzenia.

– Będziemy analizowali ten projekt, ale wydaje się, że ta data jest nierealna. Nie wynika to z naszej niechęci do wprowadzenia proponowanych wymogów. Nie uważamy, że te przepisy są niezasadne. Wręcz przeciwnie. Gdyby było to możliwe, nasze szpitale dostosowalibyśmy w jeszcze krótszym terminie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Rudolf Borusewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich.

Zaznacza jednak, że należy brać pod uwagę realność przedsięwzięcia: – Obiecać i zapisać w rozporządzeniu można wszystko. Tylko, co z tego, jeśli taki przepis będzie martwy? Podchodzimy do problemu odpowiedzialnie, przyjmując na siebie konkretne zobowiązania. Nasze możliwości ograniczają finanse i możliwości technologiczne – podkreśla Rudolf Borusewicz.

– Nie zapominajmy też, że w tym roku na wiele powiatów spadły dodatkowe obciążenia finansowe związane z powodzią. To są wydatki priorytetowe. Nie zaistniały żadne okoliczności pozytywne, które pozwalałyby na finansowanie przedsięwzięć związanych z dostosowaniem szpitali powiatowych, wręcz przeciwnie – dodaje sekretarz generalny ZPP.

Zdaniem Andrzeja Mielcarka, dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu proces dostosowania szpitali do wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym, powinien uwzględniać sytuację ekonomiczną kraju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH