Polki w Anglii i Walii rodzą 2,1 dziecka - w Polsce tylko 1,3

Wydany przez Office for National Statistics raport ''Childbearing of UK and non-UK born women living in the UK'' wykazał, że wskaźnik dzietności Polek mieszkających w Anglii i Walii wynosi 2,13. W Polsce to zaledwie 1,3. Demografowie wskazują, że poziom 2,1 zapewnia tzw. zastępowalność pokoleń.

Brytyjczycy zauważają, że Polki odpowiadają już za niemal 3 proc. wszystkich urodzeń na Wyspach. Różnica wskaźnika dzietności między Polską a Wielką Brytanią wynosi 0,83. Polski stanowią największą grupę matek-obcokrajowców, obok Litwinek i Pakistanek. Eksperci są zdania, że do rodzenia w kraju zniechęca Polki brak poczucia bezpieczeństwa związanego z rynkiem pracy i opieką socjalną - informuje Rzeczpospolita. 

Przypomnijmy: z badań prof. Ireny Kotowskiej z Zakładu Demografii Szkoły Głównej Handlowej przeprowadzonych w ramach międzynarodowego projektu badawczego GGS-PL wynika, że nowy porządek demograficzny w Europie nie gwarantuje już zastępowalności pokoleń, a przy tym stale wydłuża się długość życia.

Prof. Kotowska zaznacza, że na razie Polska i inne kraje naszego regionu należą do "najmłodszych" w Europie, jednak zmiany zachodzą tak dynamicznie, że w ciągu 50 lat będą to populacje najstarsze.

Jej zdaniem nie ma szans na wzrost liczby urodzeń w ciągu najbliższych 30 lat, ponieważ nie przybędzie kobiet w wieku reprodukcyjnym, co jest efektem niskiej dzietności w przeszłości.

Ekspertka dodaje, zmiana demograficzna jest efektem zmian zachowań związanych z rodziną, z którą w Europie mamy do czynienia od lat 60. ub.w. Obecnie wspólne dla całej Europy są mniejsza skłonność do zawierania małżeństw, opóźnianie tej decyzji, większa liczba rozwodów, większa liczba związków alternatywnych, coraz późniejszy wiek urodzenia pierwszego dziecka, wzrost bezdzietności - zarówno dobrowolnej, jak i przymusowej. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH