Polityka zdrowotna: spierajmy się, ale w końcu spróbujmy zagrać zespołowo Podczas ubiegłorocznego Forum Rynku Zdrowia; FOT. PTWP

W środę rozpoczęło się w Warszawie XII Forum Rynku Zdrowia (26-27 października) - 19 sesji, ponad 1000 uczestników, 100 prelegentów. Konferencję zainauguruje debata "Służba zdrowia czy ochrona zdrowia - znacznie więcej niż spór o słowa".

Udział w Forum potwierdzili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, organizacji lekarzy, pielęgniarek, pacjentów i przemysłu farmaceutycznego, dyrektorzy szpitali, eksperci rynku medycznego.

Tradycyjnie już zwieńczeniem pierwszego dnia Forum - którego organizatorem jest redakcja miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia wraz wydawcą, Grupą PTWP - będzie Gala, podczas której uroczyście wręczone zostaną Portrety Polskiej Medycyny, wyróżnienia przyznawane przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Szczegółowy program XII Forum Rynku Zdrowia: www.forumrynkuzdrowia.pl

Więcej niż spór o słowa
Tegoroczną edycję Forum otworzy sesja plenarna pt. "Służba zdrowia czy ochrona zdrowia - znacznie więcej niż spór o słowa".

W trwającej od wielu lat, pozornie akademickiej dyskusji w środowisku medycznym o tym, czy powinniśmy mówić o służbie zdrowia, czy o ochronie zdrowia, mieści się wiele zagadnień o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce i innych krajach.

O czym więc w kontekście tegoż sporu powinni pamiętać decydenci - po raz kolejny starający się reformować system opieki zdrowotnej? Czy nie za często sprowadzamy medycynę do samej terapii, umiejętności czysto „warsztatowych” lekarza, efektywności ekonomicznej, organizacji i finansowania leczenia, wydolności systemu, wreszcie do polityki?

To ważne pytania, na które będą starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty, w której udział zapowiedział m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Rok później w Warszawie
Przypomnijmy, że ubiegłoroczne Forum otwierała sesja „Nowa kadencja, nowe otwarcie w polityce zdrowotnej?”, która stała się okazją do debaty o ochronie zdrowia przedstawicieli komitetów wyborczych PiS i PO. Rozmowa polityków miała miejsce tuż przed ciszą wyborczą, na ostatniej prostej kampanii.

Minął rok i ponownie spotkamy się w stolicy w szczególnym momencie. Trwa bowiem coraz bardziej ożywiona debata nad planowanymi, wręcz fundamentalnymi zmianami w systemie ochrony zdrowia.

Poznaliśmy właśnie projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, przewidujący m.in. utworzenie sieci szpitali, w ramach której placówki miałyby zagwarantowane finansowanie ze środków publicznych. Opublikowano też założenia do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH