Politycy i lekarze recenzują expose premier Kopacz: chcieliśmy usłyszeć więcej

Po wygłoszeniu w Sejmie przez premier Ewę Kopacz expose portal rynekzdrowia.pl poprosił polityków oraz przedstawicieli środowiska lekarskiego o komentarz do tego wystąpienia. Oczywiście pytaliśmy o zawarte w expose wątki dotyczące ochrony zdrowia.

Przypomnijmy, że premier Kopacz zapowiedziała m.in. sfinansowanie specjalizacji lekarzy rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015, stworzenie Instytutu Geriatrii i sieci dziennych domów opieki dla seniorów.

Pytanie o finansowanie
Zdaniem Tomasza Latosa (PiS), przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia w expose zabrakło odpowiedzi na pytanie - skąd pieniądze na realizacje wszystkich propozycji?

- Finansowanie specjalizacji wszystkich absolwentów uczelni medycznych jest dobrym pomysłem, szkoda tylko, że trzeba było aż siedmiu lat, aby na ten genialny pomysł wpaść. Pani premier miała co najmniej cztery lata jako minister zdrowia, by przekonać do tego projektu premiera Donalda Tuska - mówi poseł Latos.

Czyt.: Expose Ewy Kopacz: priorytetami skrócenie kolejek, Instytut Geriatrii i domy opieki

- Propozycja ta nie rozwiązuje jednak problemu niedoboru lekarzy. W końcu powinniśmy się na coś zdecydować - musimy stworzyć lekarzom warunki dalszego kształcenia i normalnego funkcjonowania w ramach całego systemu ochrony zdrowia. To będzie z korzyścią dla pacjentów, szansą na pokrycie braków kadrowych, które mamy chociażby w onkologii, patomorfologii czy geriatrii - dodaje Tomasz Latos.

- Liczyłem na to, że tematyka dotycząca zdrowia w ustach premiera i lekarza zarazem, zostanie wyraźniej zaakcentowana i będzie jednym z priorytetów nowego rządu. Szkoda, że tak się nie stało - stwierdza poseł.

Roczna perspektywa
Z kolei w opinii Beaty Małeckiej-Libery (PO), wiceprzewodniczącej sejmowej komisji zdrowia, premier Kopacz w swoim expose w kwestii zdrowia odniosła się tylko w perspektywie najbliższego roku.

- Trzeba na spokojnie wczytać się w treść tego wystąpienia i wyłowić wszystkie zagadnienia zdrowotne, których sporo zostało tam zawartych. Jednak jeśli chodzi o cały system opieki zdrowotnej, to w przemówieniu pani premier widziałam rzeczywiście jedynie plan na rok 2015 - stwierdza posłanka w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

- Uważam, że jeżeli w ciągu jednego roku uda się rozwiązać problem kolejek m.in. w onkologii, to będzie sukces. Proszę także zwrócić uwagę na inny poruszony w expose ważny temat - nadwagę i otyłość dzieci. Często o tym mówiłam na komisji zdrowia - przypomina Beata Małecka-Libera.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH