Polemika z opiniami konsultantów: lecznictwo uzdrowiskowe jest potrzebne

Postulat ograniczenia funkcjonowania uzdrowisk jedynie do rehabilitacji medycznej dowodzi całkowitego braku zrozumienia tematu, na który konsultanci się wypowiadają - oceniają prof. Irena Ponikowska, krajowy konsultant w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej i dr Jacek Chojnowski, sekretarz i przewodniczący elekt ZG Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej, polemizując z opinią konsultantów dotyczącą lecznictwa uzdrowiskowego.

Czyt. także: Konsultanci oceniają lecznictwo uzdrowiskowe: czas skończyć z fikcją

Zgodnie z definicją WHO: rehabilitacja jest kompleksowym, zespołowym postępowaniem w stosunku do osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, które ma na celu przywrócenie tym osobom pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy i zarobkowania oraz zdolności do czynnego życia społecznego.

Ochrona przed wykluczeniem
Leczenie uzdrowiskowe jest natomiast kierowane do osób chorych, głównie z chorobami przewlekłymi, w których metody balneologiczne i fizykalne poprawiają stan zdrowia pacjenta, zmniejszają dolegliwości bólowe, wpływają korzystnie na mechanizmy patofizjologiczne prowadzące do rozwoju powikłań. Jest to pojęcie z definicji znacznie szersze, skierowane często do osób w starszym wieku, chroniące również te osoby przed wykluczeniem społecznym, czyli - realizujące również jako jedne z wielu - cele stawiane przed rehabilitacją medyczną.

Uznanie zatem przez Pana Profesora Tłustochowicza rehabilitacji za równouprawnioną metodę leczniczą z farmakoterapią sugeruje inne od ogólnie przyjętego rozumienie podstawowych definicji z zakresu rehabilitacji medycznej i balneologii. Być może to jest przyczyną wyciągnięcia następnie błędnych wniosków. Leczenie uzdrowiskowe prowadzi się również u pacjentów z chorobami kardiologicznymi, metabolicznymi, pulmonologicznymi skórnymi i wieloma innymi. Często chorzy ci są w pełni sprawni i nie potrzebują rehabilitacji a leczenia, w tym również leczenia uzdrowiskowego.

Podstawowym problemem, z jakim boryka się lecznictwo uzdrowiskowe, jest rzeczywiście nieadekwatny do współczesnych czasów sposób kwalifikowania pacjentów na leczenie poprzez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia, zamiast bezpośredniego kierowania do szpitali uzdrowiskowych i sanatoriów. Od wielu lat balneolodzy postulują, aby zmienić tę zasadę. Istniejący system kolejek jest nieprawidłowy, jednak jest to bolączka systemu finansowania świadczeń medycznych w Polsce, a nie wada lecznictwa uzdrowiskowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH