Polacy sądzą, że przyczyną zapaści służby zdrowia jest kiepskie zarządzanie Polacy sądzą, że przyczyną zapaści służby zdrowia jest kiepskie zarządzanie. Fot. Archiwum

Polacy są zdecydowanie niezadowoleni z funkcjonowania służby zdrowia - wynika z badania ARC Rynek i Opinia, ogłoszonych 20 października. Tylko 2 proc. uważa, że państwowy system opieki zdrowotnej funkcjonuje doskonale.

Aż 70 proc. badanych uznało, że państwowy system opieki zdrowotnej jest lub zmierza ku stanowi krytycznemu (co piąty chętnie zastąpiłby państwową służbę zdrowia służbą prywatną). Przyczynę słabej kondycji służby zdrowia respondenci widzą w nieefektywnym sposobie zarządzania. Natomiast 26 proc. przyczynę zapaści upatruje w niewystarczających nakładach finansowych.

Aż 65 proc. badanych jest zdania, że system opieki zdrowotnej powinien być finansowany przez państwo i dochody z podatków, zaś co piąty Polak jest zwolennikiem prywatnego systemu opieki zdrowotnej.

Interesującym wydaje się fakt, że opinia w tej sprawie zmienia się w regularnym, miarowym stopniu wraz z wiekiem - im starsi respondenci, tym bardziej przychylają się ku stanowisku, że to państwo powinno finansować służbę zdrowia. I na odwrót - im młodsi, tym w większym stopniu opowiadają się za finansowaniem opieki z prywatnej kieszeni.

- Z naszego badania wynika, że dla Polaków zdrowie jest sprawą priorytetową. Polacy czują się odpowiedzialni za swój stan zdrowia i gotowi są ponosić koszty związane z jego ochroną, jednak wymagają sprawnego zarządzania publicznym systemem opieki zdrowotnej - komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

- Opinie respondentów wskazują na to, że część z nich byłaby skłonna ponosić dodatkowe koszty związane z wizytami u lekarzy pierwszego kontaktu i u lekarzy specjalistów, pod warunkiem że wizyty te byłyby bardziej dostępne, a jakość świadczonych usług wyższa - dodaje.

W jego ocenie zdecydowanie większą bolączką jest długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty niż u lekarza pierwszego kontaktu. - I właśnie do wizyt u lekarzy specjalistów Polacy byliby skłonni dopłacać. Oczywiście taka zmiana byłaby w dużym stopniu niepopularna politycznie, jednak być może w znaczącym stopniu wpłynęłaby na poprawę jakości w publicznej służbie zdrowia - komentuje Czarnecki.

Badanie ”Polacy a wydatki na zdrowie” zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) na reprezentatywnej grupie Polaków (płeć, wiek, wielkość miejscowości), Próba, N= 1261, grudzień 2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH