PolSenior: konieczna spójna polityka państwa i samorządów wobec osób starszych

Rada Naukowa interdyscyplinarnego projektu PolSenior przedstawiła w piątek (13 kwietnia) rekomendacje polityki zdrowotnej i społecznej państwa wobec starzenia się i osób starszych.

Badanie zrealizowane w ramach projektu PolSenior dotyczyło aspektów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych życia osób starszych. Objęto nim 5695 seniorów. Projekt został zamówiony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i zrealizowany przez 34 ośrodki naukowe.

Program koordynował Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Tkankowej w Warszawie. Jego celem była diagnoza sytuacji ludzi starszych w Polsce w związku z problemem starzejącego się społeczeństwa.

Kierownik Projektu PolSenior, prof. SGH dr hab. Piotr Błędowski przyznał, że polityka państwa i samorządów lokalnych wobec ludzi starszych i problemu starzenia sie społeczeństwa powinna być spójna i sprzyjać większej akceptacji społeczeństwa dla starości i potrzeb seniorów.

Konieczne jest zapewnienie wystarczających środków publicznych na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych osób starszych, popularyzacja aktywnych postaw seniorów w życiu rodzinnym, lokalnej społeczności oraz na rynku pracy, wspieranie wolontariatu, uniwersytetów trzeciego wieku, pomoc i udogodnienia dla rodzin opiekujących się niesprawnymi seniorami.

Niezbedna jest również zmiana stereotypu myślenia wobec starości, dziś postrzeganej jako niesprawna i niesamodzielna, gdy tymczasem znaczna większość osób starszych to osoby w miarę zdrowe, aktywne życiowo, samodzielne fizycznie i finansowo i - co nie bez znaczenia dla przyszłości - coraz lepiej wykształcone.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH