Podpisano memorandum o współpracy resortów zdrowia Białorusi i Polski Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przebywa z oficjalną wizytą na Białorusi. Fot. Archiwum

Memorandum o współpracy między ministerstwami zdrowia Polski i Białorusi zostało podpisane w czwartek (20 kwietnia) podczas rozpoczętej tego dnia dwudniowej wizyty polskiego ministra Konstantego Radziwiłła na Białorusi.

- Memorandum o współpracy dotyczy przede wszystkim wymiany informacji. Wszyscy na całym świecie reformują systemy ochrony zdrowia i nawet jeśli idziemy różnymi drogami, to warto się przyglądać, jak robią to inni - powiedział PAP w czwartek minister Radziwiłł.

Tego dnia odbyły się rozmowy polskiej delegacji z białoruskim ministrem zdrowia Waleryjem Małaszką, zakończone podpisaniem memorandum o współpracy między ministerstwami obu krajów.

- Jest wiele wspólnych tematów, które stwarzają pole do współpracy - powiedział PAP Małaszka. - Dla nas niezwykle cenne jest dotychczasowe doświadczenie współpracy transgranicznej z Polską - dodał. Jak wyjaśnił, dla obwodów grodzieńskiego i brzeskiego udział wraz z polskimi województwami przygranicznymi w unijnych projektach ma bardzo konkretny wymiar, także finansowy.

- Nasi lekarze dużo się uczą od Polaków - ja sam byłem kiedyś na stażu w Krakowie. Myślę, że my także mamy coraz więcej do zaoferowania. Mówiliśmy o naszym zainteresowaniu współpracą z polskimi przedsiębiorstwami farmaceutycznymi, wspólną produkcją leków. Moglibyśmy być dla Polski swego rodzaju oknem na Eurazjatycką Unię Gospodarczą - powiedział Siamaszka. Białorusini chcą również rozwijać ofertę turystyki medycznej dla Polaków.

- Jest wiele obszarów, które nas interesują na Białorusi. Oprócz organizacji systemu ochrony zdrowia to także kwestia nauki, kształcenia kadr medycznych, polityki lekowej - powiedział Radziwiłł. Zwrócił uwagę, że np. opieka onkologiczna na Białorusi jest skoncentrowana, co jest "zgodne ze światowymi tendencjami" i zwiększa efektywność leczenia tego typu zachorowań.

- W każdym obwodzie jest jedno centrum onkologiczne, odpowiedzialne za leczenie w tym zakresie, a oddziały ogólnochirurgiczne co do zasady nie podejmują leczenia pacjentów onkologicznych. Warto brać pod uwagę takie doświadczenie - ocenił.

Mówiąc o współpracy transgranicznej, polski minister wspomniał o pomyśle, który "startując od tego memorandum, może uda się kiedyś zrealizować". - To kwestia zlikwidowania granic dla ambulansów i śmigłowców ratunkowych. Nawet na granicach wewnątrz UE jest to trudne do osiągnięcia, a co dopiero na naszej granicy na wschodzie. W pewnych sytuacjach ambulans z Polski mógłby szybciej dotrzeć do chorego po stronie białoruskiej i odwrotnie - powiedział Radziwiłł.

Spotkanie z białoruskim ministrem odbywało się w Republikańskim Naukowo-Praktycznym Centrum Onkologii i Radiologii Medycznej w Baraulanach pod Mińskiem - najnowocześniejszym ośrodku tego typu na Białorusi.

W piątek (21 kwietnia) Radziwiłł odwiedzi Białoruski Uniwersytet Medyczny, gdzie spotka się z władzami uczelni, a także ze studentami z Polski. W Narodowym Muzeum Sztuki minister obejrzy eksponaty z wystawy "Radziwiłłowie, losy rodu i kraju", a następnie złoży kwiaty na uroczysku w Kuropatach, gdzie w masowych grobach spoczywają ofiary represji stalinowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH