Podlaskie: jak poprawić sytuację psychiatrii dziecięcej w województwie?

O trudnej sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży w Podlaskiem rozmawiali w poniedziałek (14 maja) wojewoda podlaski, szefowie szpitali, przedstawiciele NFZ, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, lekarze oraz rodzice dzieci z problemami emocjonalnymi.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy rodziców, którzy zwracają m.in. uwagę na zbyt małą liczbę psychiatrów dziecięcych w regionie. Największy problem to brak całodobowego oddziału psychiatrycznego w Białymstoku. Podczas spotkania padały różne propozycje zmiany tej sytuacji. O ich składanie prosił wojewoda podlaski Maciej Żywno - informuje Kurier Poranny.

- Wojewoda zwróci się do ministra zdrowia w sprawie ograniczenia wymagań kadrowych na oddziale psychiatrii dziecięcej tak, by realne stało się podpisanie kontraktu z NFZ i pozyskanie pracowników - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Joanna Gaweł, rzeczniczka wojewody.

Według niej, z informacji jaką przekazał dyrektor Podlaskiego OW NFZ wynika, że wolę utworzenia oddziału psychiatrii dziecięcej sygnalizuje Specjalistyczny Psychiatryczny SPZOZ w Suwałkach, ale pod kilkoma warunkami, np. łóżek miałoby być więcej niż 10, tymczasem NFZ gwarantuje finansowanie tylko do tej liczby. Podczas spotkania większość specjalistów uznała jednak, że taki oddział powinien być zlokalizowany w Białymstoku. Potrzebne jest wsparcie marszałka w sprawie pozyskania i dostosowania lokalu.

- Specjalistki, które pracowały w Choroszczy i które obecnie prowadzą Niepubliczny ZOZ deklarują, że podjęłyby pracę w nowo utworzonym oddziale. Mógłby on powstać na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - dodała Joanna Gaweł.

Zdaniem dyrektora Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kolejki w poradniach można zmniejszyć poprzez dokupienie usług w jeszcze jednej placówce, która obecnie nie ma kontraktu. Na spotkaniu padła też propozycja zapewnienia wsparcia finansowego i organizacyjnego dla rodzin, których dzieci są obecnie hospitalizowane poza województwem - trzeba znaleźć dla nich środki na przejazd, noclegi itp.

- Wszystkie propozycje wymagają rozważenia, przeanalizowania, zebrania dodatkowych informacji. Wojewoda zaapelował do wszystkich stron, by do czasu kolejnego spotkania w tej sprawie wypracować wspólną decyzję - podsumowała rzeczniczka. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH