Podlaskie: apel do firm o dwie godziny dla pracowników na profilaktykę

Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm namawia pracodawców, by dawali pracownikom dwie godziny wolnego na zrobienie badań profilaktycznych. Chodzi głównie o mammografię i cytologię u kobiet oraz RTG płuc i badanie prostaty u mężczyzn.

Stowarzyszenie skupiające podlaskie kobiety biznesu ogłosiło 24 listopada w Białymstoku konkurs dla firm, które umożliwią pracownikom wykonanie badań. Dodatkowo punktowane będzie m.in. współfinansowanie badań czy dystrybucja zaproszeń na badania.

Firmy oceniane też będą za promowanie na terenie zakładu pracy badań profilaktycznych. W zamian za takie działania dostaną nagrody - statuetki i tytuł "Odpowiedzialnego Pracodawcy".

Celem przedsięwzięcia jest spowodowanie, by jak największa liczba pracowników skorzystała z różnych badań profilaktycznych. Pracodawcy będą mogli zgłaszać sie do konkursu od 1 grudnia 2011 roku do końca marca 2012 roku.

W opinii dr Marzeny Juczewskiej, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, ''zanim nastąpi regulacja prawna, która umożliwi nam skierowanie obligatoryjne pracowników na badania przesiewowe, możemy jako pracodawcy uczynić ten pierwszy krok, tzn. szerzyć wiedzę na temat profilaktyki, na temat chorób nowotworowych (...) jak również zachęcać swoich pracowników do badań, o których słyszeli, a np. nie mają czasu żeby je zrobić".

Udział w konkursie zadeklarował m.in. I Urząd Skarbowy w Białymstoku. Naczelnik tego urzędu Małgorzata Sokół-Kreczko powiedziała, że aż 150 z blisko 190 pracowników tego urzędu to kobiety.

Inicjatywę wspiera Białostockie Centrum Onkologii, patronat nad akcją objęli wojewoda podlaski i prezydent Białegostoku. Co roku w Podlaskiem notuje się około 4 tys. nowych zachorowań na nowotwory, ale nie ma dokładnych statystyk. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH