Podlaskie: 30 proc. mieszkańców dotkniętych problemem otyłości Nadwaga i otyłość dotyka w Polsce coraz więcej osób Fot. Shutterstock

Czy otyłość ma płeć? Pod takim hasłem odbywa się w Białystoku zjazd, w którym uczestniczy kilkuset specjalistów w dziedzinie leczenia otyłości z całej Polski.

Dr hab. Lucyna Ostrowska, kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, współorganizatorka zjazdu, przypomina, że nadwaga i otyłość dotyka coraz więcej osób. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce ponad 60 proc. mężczyzn i 45 proc. kobiet waży za dużo - informuje Kurier Poranny.

Dr Ostrowska zwraca uwagę, że województwa podlaskie i lubelskie uważane są za regiony najbardziej obciążone tym problemem, zwłaszcza w rejonach wiejskich. Szacuje, że w Podlaskiem otyłość dotyka ok. 30 proc. kobiet i mężczyzn, a kolejne kilkadziesiąt procent ma nadwagę.

Specjaliści zaniepokojeni są także sytuacją najmłodszych: szacują, że w Polsce tempo przyrostu dzieci z nadwagą i otyłością jest dziesięciokrotnie większe niż w Stanach Zjednoczonych.

Uczestnicy zjazdu wskazują m.in. na rolę lekarzy rodzinnych w promowaniu zachowań prozdrowotnych, zapobiegających otyłości u dzieci. Rozmawiają także o aspektach dietetycznych, psychologicznych i leczeniu chorób towarzyszących otyłości. W zjeździe uczestniczą specjaliści wielu dziedzin, m.in. kardiolodzy, diabetolodzy, chirurdzy bariatryczni, rehabilitanci, psychiatrzy.

Więcej: www.poranny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH