Podkomisja zdrowia: rejestr praktyk niech zostanie pod kontrolą samorządu

Podkomisja zdrowia zaproponowała w środę (15 grudnia) skreślenie z rządowego projektu ustawy o działalności leczniczej artykułu przewidującego prowadzenie rejestrów praktyk lekarskich i pielęgniarek przez wojewodów.

Z projekt wynikało, że samorządy zawodowe utracą nadzór nad rejestrem.

Artykuł, który nie zyskał akceptacji podkomisji, zakładał m.in., że rejestry praktyk lekarskich i pielęgniarek funkcjonowałyby w ramach jawnego, publicznego rejestru prowadzonego przez wojewodów. Bez tego wpisu niemożliwe byłoby prowadzenie działalności leczniczej. 

Zapisowi sprzeciwiały się środowiska lekarzy, w tym Naczelna Izba Lekarska. 

‒ Nie zostało przyjęte to, na co rząd naciskał, żeby rejestr praktyk lekarskich, który funkcjonuje kilkanaście lat, (...) przestał istnieć i każdy z gabinetów lekarskich, których jest 100 tys., miał na nowo zgłaszać się do wojewody ‒ powiedział PAP po posiedzeniu podkomisji przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha. 

Kluczowe ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego zostały skierowane do prac w dwóch sejmowych podkomisjach we wtorek. 

Projekty ustaw zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają także umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. 

Ustawy przewidują też wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego, a także informatyzację służby zdrowia, która ma umożliwić umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących, wystawianie e-recept i e-skierowań. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH