Podkarpackie: więcej gabinetów stomatologicznych dla dzieci Fundusz chce, by szkolnych gabinetów dentystycznych było jak najwięcej i obiecuje znaleźć na nie pieniądze. Fot. archiwum

Jeszcze w tym miesiącu na Podkarpaciu ruszą trzy nowe szkolne gabinety stomatologiczne - donosi Radio Rzeszów.

Dwa zostaną otworzone w Ropczycach, a jeden w Kosinie koło Łańcuta. Wszystkich gabinetów zlokalizowanych w  województwie w szkołach jest sześćdziesiąt. 

Ze szkolnego gabinetu dentystycznego mogą korzystać dzieci do 18 roku życia. Profilaktyka oraz leczenia mają być bezpłatne tj. refundowane przez NFZ.

Liczba otwieranych gabinetów dentystycznych ograniczona jest limitami finansowymi. Jednak te, które chcą rozpocząć działalność w szkołach mają zielone światło - podkreśla rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Marek Jakubowicz. Fundusz chce, by było ich jak najwięcej i obiecuje znaleźć na nie pieniądze. 

Jak już pisaliśmy, zdaniem niektórych posłów opozycji zmiany kryteriów kontraktowania świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży spowodują zamknięcie szkolnych gabinetów dentystycznych. W ocenie Ministerstwa Zdrowia zmiany zwiększą dostępność tych świadczeń na rzecz dzieci i młodzieży.

Dyskusja dotyczy procedowanych zmian w określeniu szczegółowych kryteriów wyboru ofert w kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych.

Jak podkreśla posłanka Joanna Muchy, z wykazu kryteriów punktacji usunięte zostały natomiast punkty przyznawane za lokalizacje gabinetu na terenie szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych. Możliwość uzyskania tych punktów wprowadzono w sierpniu 2015 r., właśnie z myślą o utrzymaniu gabinetów szkolnych.

W ocenie posłanki powinny też być wprowadzone punkty za wykonywanie świadczeń profilaktycznych, co stanowi znaczną część pracy szkolnych dentystów.

Rzecznik ministra zdrowia Milena Kruszewska poinformowała PAP, że w procedowanym projekcie kryteria kontraktowania świadczeń stomatologicznych są określone odrębnie dla dorosłych i odrębnie dla dzieci i młodzieży. Ma to zwiększyć dostępność do tych świadczeń dla dzieci i młodzieży, a gabinety szkolne nie będą musiały konkurować jak dotychczas z gabinetami dla dorosłych.

- Gabinety udzielające świadczenia na rzecz dzieci i młodzieży, w tym gabinety zlokalizowane w szkołach, nie będą konkurowały w tym samym postępowaniu co gabinety stomatologiczne dla dorosłych. Tym samym ułatwi to zawarcie kontraktów przez gabinety zlokalizowane w szkołach - zaznaczyła Kruszewska.

Rzeczniczka podkreśliła, że w ministerstwie trwają jeszcze prace dotyczące rozpatrywania zgłoszonych uwag podczas konsultacji publicznych.

Więcej: www.radio.rzeszow.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH