Podkarpacie: wojewódzki inspektor sanitarny o przyszłości laboratoriów

4 kwietnia br. zamieściliśmy artykuł dotyczący planowanej w kilku województwach likwidacji laboratoriów w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Otrzymaliśmy w tej sprawie pismo z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, którego fragmenty publikujemy.

Propozycja restrukturyzacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie podkarpackim przewiduje pozostawienie czterech laboratoriów zlokalizowanych w WSSE w Oddziałach w: Rzeszowie, Przemyślu, Sanoku, Tarnobrzegu. Wybór tych miejsc wynika z faktu, iż już funkcjonują tam od 1999 roku Oddziały Laboratoryjne WSSE powstałe na bazie dawnych wojewódzkich stacji.

Dzięki pozostawieniu laboratoriów po dawnych województwach w strukturach WSSE w Rzeszowie zachowano ich wysoki standard i maksymalnie wykorzystano potencjał kadrowy i aparaturowy. (...). Organizacja pracy w Oddziałach Laboratoryjnych jest dostosowana do specyfiki wykonywanych badań. Koszty badań są maksymalnie ograniczane poprzez badanie próbek dużymi seriami m.in. przy wykorzystaniu tych samych wzorców i urządzeń inkubacyjnych, łączenie wyjazdów w teren związanych z wykonywaniem pomiarów.

Z chwilą likwidacji laboratoriów w PSSE ciężar transportu pobranych w terenie próbek będzie sukcesywnie przejmowanych przez WSSE.

Wymienione w tekście laboratorium badające badające żywność GMO znajduje się w ww. strukturach WSSE - w Oddziale Laboratoryjnym w Tarnobrzegu, nie przewiduje się jego likwidacji
(omyłkowo podaliśmy, że takie laboratorium jest w Sandomierzu. Za pomyłkę przepraszamy - red.).

Personel laboratoryjny powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w chwili obecnej wykonuje w ramach nadzoru niewiele badań, a po wygaszeniu laboratoriów będzie stopniowo zastępował pracowników nadzoru oraz administracji, odchodzących na emeryturę lub z pracy w PIS. (...)

Bezpieczeństwo pacjentów szpitali będzie zapewnione, ponieważ placówki te
(cztery oddziały WSSE - przyp. red.) są zabezpieczone pod kątem działalności diagnostycznej przez ich własne laboratoria.

Obawy dotyczące ograniczenia mieszkańcom województwa dostępu do laboratoriów PIS celem przeprowadzenia badań, w przypadku pozostawienia czterech Oddziałów Laboratoryjnych też są bezpodstawne, ponieważ pracownicy PSSE będą tak jak dotychczas pobierać próbki do badań i przekazywać do właściwego laboratorium. W PSSE pozostaną też punkty przyjmowania próbek do badań laboratoryjnych. Wyniki badań także będą przekazywane do tych punktów.

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
lek. Szczepan Jędral

Czyt. także: Laboratoria sanepidów do likwidacji: Czy to dobre rozwiązanie?
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH