Po przemówieniu Radziwiłła - MZ wyjaśnia wątpliwości dot. założeń reformy Resort zdrowia przedstawił na swojej stronie internetowej wyjaśnienia w sprawie projektowanych założeń reformy systemu służby zdrowia. Fot. PTWP

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami Ministerstwo Zdrowia przedstawia wyjaśnienia dotyczące zagadnień związanych z projektowaną reformą systemu służby zdrowia.

W komunikacie zatytułowanym ''Wyjaśnienia w sprawie projektowanych założeń reformy systemu służby zdrowia'' resort zdrowia omawia zagadnienia dotyczące:
- Nakładów na zdrowie:
Nakłady na zdrowie w roku 2017 i 2018 wzrosną. Będą one w tym czasie zwiększane co najmniej równo ze wzrostem wpływów ze składki zdrowotnej – nie będzie jednak dodatkowego zasilania budżetowego.
- Sieci szpitali:
Jednym z priorytetów planowanej reformy jest utworzenie sieci szpitali, w ramach której wyodrębnione zostaną trzy podstawowe poziomy zabezpieczenia zdrowotnego oraz trzy poziomy specjalistyczne.
- Możliwości wyboru szpitala:
Utworzenie sieci szpitali nie spowoduje rejonizacji opieki szpitalnej. Pacjenci zachowają możliwość wyboru szpitala niezależnie od miejsca zamieszkania.
- Podstawowej opieki zdrowotnej (POZ): 
Zgodnie z założeniami przygotowywanej reformy podstawowa opieka zdrowotna ma skutecznie koordynować leczenie pacjenta.
- Urzędu Zdrowia Publicznego:
UZP zostanie powołany po to, by zintegrować cały rozproszony obecnie system zarządzania zdrowiem publicznym w Polsce i usprawnić działania, prowadzone obecnie na rzecz zdrowia obywateli przez kilka różnych instytucji.
- Systemów Informatycznych:
Plan kontynuacji Projektu P1 zakłada m.in. ograniczenie jego zakresu do najbardziej powszechnych i oczekiwanych przez pacjentów i profesjonalistów medycznych usług, tj. e-recepty, wsparcia wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej, e-skierowania oraz dostępu do tych usług dla pacjenta poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Czytaj więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH