Po gorącej dyskusji: sejmowe komisje za bezpłatnymi lekami dla seniorów FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Sejmowe komisje - zdrowia i polityki senioralnej - pozytywnie zaopiniowały w środę (16 marca) projekt ustawy dającej osobom po 75. roku życia prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na tzw. liście "S".

Celem wspólnego posiedzenia było rozpatrzenie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Prace podkomisji zreferował poseł Tomasz Latos (PiS), a w dalszej części posiedzenia zarówno on, jak również przewodniczący komisji zdrowia i Bartosz Arłukowicz (PO) oraz Biuro Legislacyjne Sejmu zgłosili poprawki i uwagi do projektu.

Kryteria doboru leków na listę "S"
Pierwszy wykaz leków z tzw. listy "S" ma zostać ustalony najpóźniej do 1 września 2016 r. Poprawkę zmieniającą kryteria wskazywania produktów na tę listę zgłosił poseł Tomasz Latos.

- Minister właściwy ds. zdrowia w toku ustalania wykazu bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych będzie brał pod uwagę roczny limit wydatków ustalany w ustawie budżetowej - mówił poseł.

Dodał, że zgodnie ze zgłaszaną poprawką minister zdrowia będzie zobligowany do kwalifikowania leków na listę „S” według kryterium stosunku kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych.
Posłowie tę poprawkę poparli.

- Kolejne kryterium jest cenną poprawką, która pozwala w absolutnie przejrzysty oraz racjonalny sposób uzasadniać zmiany na wykazie leków dla seniorów - oceniał wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Wiceminister dodał, że zarówno efekty zdrowotne bezpłatnych leków 75+, jak i ich koszty są dobrze mierzalne, a to pozwoli na pełną kontrolę medykamentów na liście „S”. - Będzie można z pełnym uzasadnieniem dokonywać zmian w wykazie leków dla seniora, zarówno in plus, jak i in minus - tłumaczył.

Recepty na leki 75+ wypiszą tylko lekarze POZ
Propozycję poprawki, zgodnie z którą recepty na bezpłatne leki mogliby wystawiać wszyscy lekarze ubezpieczenia zdrowotnego, zgłosił przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz.

- Poprawka ta poparta jest opinią Biura Analiz Sejmowych (BAS), które bardzo wyraźnie wskazuje, że „zawężona została grupa lekarzy o lekarzy innych specjalizacji, którzy mogliby wystawiać recepty uprawniające do zaopatrzenia w bezpłatne leki” - tłumaczył i cytował Arłukowicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH