Po debacie u prezydenta: recepty na uzdrowienie ochrony zdrowia Prezydent Lech Kaczyński: ochrona zdrowia nie jest takim samym rynkiem jak rynek samochodów czy gumy do żucia. Fot. kancelaria Prezydenta RP.

Wzrost nakładów, współpłacenie za usługi medyczne, opodatkowanie VAT prywatnych świadczeń - to główne postulaty debaty "Dwa lata po białym szczycie".

W dyskusji podsumowującej ostatnie dwa lata funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta w Belwederze, uczestniczyli m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz, szef doradców premiera Michał Boni, wiceminister zdrowia Jakub Szulc, prezes NFZ Jacek Paszkiewicz, przedstawiciele związków i samorządów zawodowych oraz pracodawców i pacjentów.

Otwierając debatę prezydent Lech Kaczyński podkreślił, że wzrost publicznych nakładów na ochronę zdrowia powinien nastąpić w najbliższych latach, bo procent PKB przeznaczany dziś w Polsce na ochronę zdrowia jest zbyt niski. Zaznaczył też, że od zwiększenia nakładów nie zwalnia wzrost długu publicznego.

Wśród najważniejszych problemów w służbie zdrowia prezydent wymienił m.in. płace pracowników medycznych oraz kwestię zbyt małej liczby szpitalnych łóżek. Sprzeciwił się zdecydowanie wprowadzaniu do służby zdrowia czysto rynkowych zasad.

– Musimy sobie odpowiedzieć, czy zdrowie to też rynek? Taki sam, jak handel samochodami albo handel gumą do żucia? Nie, to są zupełnie inne wartości – podkreślił.

Powiedział też, że nie neguje tego, że istnieją czysto prywatne szpitale, w ogóle poza systemem społecznej służby zdrowia.

– Czy mi się to podoba? Szczerze mówiąc, średnio – przyznał.

Minister Kopacz zapowiedziała, że niebawem resort zdrowia przedstawi nowy pakiet ustaw zdrowotnych, które są obecnie oceniane przez Radę Gospodarczą działającą przy kancelarii premiera. W pakiecie ma znaleźć się m.in. ustawa wprowadzająca dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.

Prezydent Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich i były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł ocenił, że „sytuacja chorego człowieka” w porównaniu z poprzednimi latami poprawia się.

– Poprawia się także sytuacja pracowników ochrony zdrowia, ale rosną też nasze oczekiwania (...) Rozziew między oczekiwaniami a tym, jak są realizowane, jest coraz większy – powiedział Radziwiłł.

Wśród najważniejszych postulatów wymienił: wzrost nakładów na ochronę zdrowia ze środków publicznych, wyższą składkę ubezpieczenia zdrowotnego, normalną składkę dla rolników, którzy „z niewiadomych powodów nie płacą, a składka, którą za nich płaci państwo, jest niższa”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH