Płock: po dwukrotnym głosowaniu radni odrzucili projekt dofinansowania in vitro Pomysł dotyczący finansowego wsparcia in vitro dla mieszkańców Płocka pojawił się po raz pierwszy pod koniec 2011 r. Fot. Archiwum

Radni Płocka (Mazowieckie) przewagą 12 do 11 głosów odrzucili obywatelski projekt leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, który zakładał dofinansowywanie procedury in vitro z budżetu miasta do 2020 r. Przeciw byli radni PiS i dwóch radnych PO.

Projekt wsparcia in vitro ze środków samorządowych zgłosił Komitet Obywatelski "Nowoczesny Płock dla Rodziny", w skład którego weszli m.in. przedstawiciele partii Nowoczesna.

Uchwałę zawierającą projekt głosowano podczas sesji rady miasta Płocka we wtorek (28 marca) dwukrotnie - głosowanie powtórzono ze względów technicznych, gdy jeden z radnych zgłosił problem z możliwością oddania głosu w systemie elektronicznym.

W pierwszym głosowaniu nad projektem oddano po 11 głosów za i przeciw, a 3 radnych, jak wykazał system liczący głosy, nie wzięło udziału w głosowaniu. W powtórce za projektem głosowało ostatecznie 11 radnych, w tym większość z PO, a także PSL i SLD, natomiast przeciw było 12 radnych, w tym wszyscy z PiS oraz dwóch radnych PO. W głosowaniu nie wzięło udziału dwoje radnych: z PSL i PO.

- Po pierwsze metoda in vitro to nie jest leczenie, jak napisano w projekcie. Po drugie, jest wiele osób, w tym młodych, także dzieci, które poważnie chorują, ich życie jest często zagrożone, ale nie stać ich czy ich rodziców na kupno naprawdę drogich leków, nie stać na leczenie. Dlaczego więc mamy tworzyć precedens, przeznaczając środki na jedno, jak in vitro, nie dofinansowując innych przypadków wymagających kosztownego leczenia, choćby sprowadzenia leków z zagranicy. To byłoby niesprawiedliwe, krzywdzące - powiedział radny PO Grzegorz Lewicki, uzasadniając głosowanie przeciwko projektowi. Podkreślił jednocześnie, iż nie jest przeciwny stosowaniu metody in vitro.

Przewodnicząca klubu radnych PiS Violetta Kulpa przyznała w rozmowie z dziennikarzami, że po dyskusji ustalono tam jedno stanowisko, przeciwne wdrożeniu obywatelskiego projektu in vitro.

- Pierwszy powód dotyczy względów światopoglądowych, religijnych - oświadczyła. - Po drugie, czy z budżetu miasta, czyli ze środków publicznych, wszystkich mieszkańców Płocka, gdzie poglądy in vitro są różne, powinniśmy wydatkować te środki na taki cel? - pytała radna PiS. Także ona mówiła, że in vitro nie jest leczeniem bezpłodności: To jest tylko zabieg.

W krótkiej dyskusji przed głosowaniem stanowiska przedstawiło dwóch radnych, Michał Sosnowski z PSL i Wojciech Hetkowski z SLD, którzy poparli przyjęcie uchwały w sprawie płockiego programu in vitro.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH