Płock: lekarze rezydenci zakończyli głodówkę, protest będą kontynuowali w innej formie Fot. archiwum

Rezydenci z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku zakończyli w niedzielę (29 października) wieczorem głodówkę, prowadzoną od wtorku w ramach ogólnopolskiej akcji. Zapowiedzieli, że będą kontynuowali protest w innej formie, uzgodnionej w ramach Porozumienia Zawodów Medycznych .

- W trosce o naszych pacjentów i wobec jawnej ignorancji władzy jesteśmy zmuszeni do zakończenia dziś tej formy protestu - oświadczyła Maja Izmajłowicz-Roszkowska, lekarza rezydent na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii płockiego WSzZ, informując o zakończeniu tam głodówki.

Zaznaczyła, że "wobec braku realnych działań rządu", który - jak oceniła - "podjął decyzję o brnięciu w zaniedbania poczynione przez 27 ostatnich lat przez kolejne partie rządzące" protest medyków w płockim WSzZ nie kończy się.

Jak dodała, postulaty pozostają niezmienne, w tym "radykalne zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do bezpiecznego poziomu europejskiego, nie niższego niż 6,8 proc. PKB przez najbliższe cztery lata", a także rozwiązanie problemu braku personelu medycznego oraz poprawa warunków pracy i płacy w służbie zdrowia.

- To nie jest koniec naszego protestu. Jesteśmy zmuszeni do zmiany jego formy. Nie możemy zaprzestać walki o odpowiednio zaopiekowane medycznie państwo. Kolejne decyzje, dotyczące rozszerzenia protestu już zapadły. I nasze działania przyjmą formę bardziej radykalną. Już wkrótce zostaną poczynione kroki o charakterze ogólnopolskim - podkreślila Izmajłowicz-Roszkowska.

Dodała, że w związku z protestem medyków płockiego WSzZ pod obywatelskim projektem ustawy o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia zebrano tam w ciągu kilku dni ponad 1 tys. podpisów.

- Dostaliśmy w ten sposób jasny sygnał od naszych pacjentów, że w pełni popierają nasze działania. Pacjenci odwiedzali głodujących. Okazywali im wsparcie i mobilizowali do dalszej walki. Teraz nie możemy się od nich odwrócić - powiedziała Izmajłowicz-Roszkowska.

Jak poinformowała dziennikarzy, w prowadzonej od wtorku w płockim WSzZ głodówce wzięło łącznie udział 16 medyków, w tym lekarze rezydenci. W niedzielę, gdy ogłaszano zakończenie tej formy protestu, na sali, gdzie odbywało się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. lekarze specjaliści, obecnych było 9 osób, które ostatnio uczestniczyły w głodówce.

Pytana przez dziennikarzy o zapowiadaną, nową formę protestu, Izmajłowicz-Roszkowska oświadczyła, iż decyzje w tej sprawie zależą od uzgodnień w ramach Porozumienia Zawodów Medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH