Płock: Bronisław Komorowski testował nowy śmigłowiec LPR

Kandydat PO na urząd prezydenta uczestniczył w uroczystości przekazania płockiej filii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego śmigłowca Eurocopter EC 135.

Komorowski, który odbył kilkunastominutowy lot nową maszyną i wyraził zadowolenie, że lotnicze pogotowie będzie mogło w regionie płockim ratować ludzi przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Zaznaczył przy tym, iż nowoczesne wyposażenie służby zdrowia to zasługa wielu lat pracy kolejnych ekip rządowych.

– To uczy pokory i jednocześnie buduje mechanizm respektowania zasady, że ciągłość polityki państwa polskiego daje najlepsze efekty – ocenił Komorowski.

Dodał, iż projekt wymiany śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstał w okresie, gdy premierem był Marek Belka, a przeznaczenie na ten cel konkretnych pieniędzy oraz zbudowanie mechanizmów finansowania to zasługa obecnego rządu PO.

Komorowski podkreślił, że cieszy się z zaangażowania w rozbudowę systemu ratownictwa medycznego pieniędzy polskich, czyli rządowych i samorządowych oraz środków Unii Europejskiej.

– To jest kolejny dowód na to, że umiejętność łączenia wysiłków, kooperacja, współpraca pomiędzy instytucjami daje dobry efekt w postaci zwiększenia potencjału istotnego z punktu widzenia opieki zdrowotnej i ratowania życia w sytuacjach krytycznych – powiedział Komorowski.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc zaznaczył, iż podejmowane działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pacjentów, mają „wymiar zdecydowanie szerszy" i nie ograniczają się jedynie do wymiany śmigłowców w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Jak dodał dobrze dzieje się, że obecnie wiele mówi się o służbie zdrowia, ale życzyłby pacjentom, „żeby o ochronie zdrowia chcieć dyskutować nie tylko podczas kampanii wyborczej”.

Poinformował też, iż w ciągu ostatnich dwóch lat nakłady na państwowe ratownictwo medyczne wzrosły z 1,1 mld zł do 1,7 mld zł rocznie. Wśród realizowanych zadań wymienił m.in.: remont i doposażanie 9 z 17 baz pogotowia lotniczego, budowę około 40 lądowisk dla śmigłowców oraz zakup 345 ambulansów ratowniczych i planowane kupno kolejnych 300 do końca 2011 r., a także modernizację 67 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Część tych projektów realizowana jest przy wsparciu środków unijnych.

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Płocku jest szóstą tego typu placówką w kraju, która otrzymała Eurocopter EC 135. Zastąpi on tam wysłużony śmigłowiec Mi 2. Dzięki temu zwiększy się obszar działania lotniczego pogotowia z 60 do 90 km. EC 135 pokonuje dystans 90 km w ciągu 23 minut.

Dostawy nowych śmigłowców do baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to wynik umowy z 2008 r. między Ministrem Zdrowia a konsorcjum Eurocopter. Dotychczas bazy zostały wyposażone w 10 maszyn, pozostałe 13 trafi do placówek do końca 2010 r. Koszt jednego śmigłowca EC 135 to około 22 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH