Płock: Bronisław Komorowski testował nowy śmigłowiec LPR

Kandydat PO na urząd prezydenta uczestniczył w uroczystości przekazania płockiej filii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego śmigłowca Eurocopter EC 135.

Komorowski, który odbył kilkunastominutowy lot nową maszyną i wyraził zadowolenie, że lotnicze pogotowie będzie mogło w regionie płockim ratować ludzi przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Zaznaczył przy tym, iż nowoczesne wyposażenie służby zdrowia to zasługa wielu lat pracy kolejnych ekip rządowych.

– To uczy pokory i jednocześnie buduje mechanizm respektowania zasady, że ciągłość polityki państwa polskiego daje najlepsze efekty – ocenił Komorowski.

Dodał, iż projekt wymiany śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstał w okresie, gdy premierem był Marek Belka, a przeznaczenie na ten cel konkretnych pieniędzy oraz zbudowanie mechanizmów finansowania to zasługa obecnego rządu PO.

Komorowski podkreślił, że cieszy się z zaangażowania w rozbudowę systemu ratownictwa medycznego pieniędzy polskich, czyli rządowych i samorządowych oraz środków Unii Europejskiej.

– To jest kolejny dowód na to, że umiejętność łączenia wysiłków, kooperacja, współpraca pomiędzy instytucjami daje dobry efekt w postaci zwiększenia potencjału istotnego z punktu widzenia opieki zdrowotnej i ratowania życia w sytuacjach krytycznych – powiedział Komorowski.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc zaznaczył, iż podejmowane działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pacjentów, mają „wymiar zdecydowanie szerszy" i nie ograniczają się jedynie do wymiany śmigłowców w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Jak dodał dobrze dzieje się, że obecnie wiele mówi się o służbie zdrowia, ale życzyłby pacjentom, „żeby o ochronie zdrowia chcieć dyskutować nie tylko podczas kampanii wyborczej”.

Poinformował też, iż w ciągu ostatnich dwóch lat nakłady na państwowe ratownictwo medyczne wzrosły z 1,1 mld zł do 1,7 mld zł rocznie. Wśród realizowanych zadań wymienił m.in.: remont i doposażanie 9 z 17 baz pogotowia lotniczego, budowę około 40 lądowisk dla śmigłowców oraz zakup 345 ambulansów ratowniczych i planowane kupno kolejnych 300 do końca 2011 r., a także modernizację 67 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Część tych projektów realizowana jest przy wsparciu środków unijnych.

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Płocku jest szóstą tego typu placówką w kraju, która otrzymała Eurocopter EC 135. Zastąpi on tam wysłużony śmigłowiec Mi 2. Dzięki temu zwiększy się obszar działania lotniczego pogotowia z 60 do 90 km. EC 135 pokonuje dystans 90 km w ciągu 23 minut.

Dostawy nowych śmigłowców do baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to wynik umowy z 2008 r. między Ministrem Zdrowia a konsorcjum Eurocopter. Dotychczas bazy zostały wyposażone w 10 maszyn, pozostałe 13 trafi do placówek do końca 2010 r. Koszt jednego śmigłowca EC 135 to około 22 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH