Płace w ochronie zdrowia: grad pytań na komisji, także o los kontraktów FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia wykonujących zawody medyczne padło mnóstwo pytań. Kontrowersje wzbudziła między innymi rzekomo planowana likwidacja zatrudniania na podstawie kontraktów.

7 czerwca, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, tuż po tym, jak  odrzucono pomysł wspólnego procedowania dwóch projektów ustaw dotyczących warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia - rządowego i obywatelskiego - nastąpiła gorąca dyskusja, którą zdominowały liczne pytania dotyczące projekty. Na wątpliwości starała się odpowiadać wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Pracownicy niemedyczni, ratownicy i pielęgniarki
- Posłanka Elżbieta Gelert (PO) sugeruje, że jest kolizja między tytułem ustawy a artykułem piątym. W artykule nie ustalamy zasad wynagradzania dla pracowników niemedycznych. Tytuł o ustalaniu zasad wynagradzania pracowników medycznych jest więc jak najbardziej właściwy - rozpoczęła Szczurek-Żelazko.

Art. 5 projektu ustawy mówi, że "w porozumieniu albo zarządzeniu określa się również zasady podwyższania wynagrodzenia osoby zatrudnionej w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, niewykonującej zawodu medycznego".

- Artykuł piąty mówi tylko o obowiązku przeprowadzenia rozmów przez dyrektora z organizacjami związkowymi w celu ustalenia porozumienia, ale nie ustala zasad - wyjaśniła wiceminister.

Według niej ustawa obejmuje w pełni ratowników medycznych. - Mieszczą się oni w tabeli w punkcie szóstym, gdzie są wymienieni przedstawiciele zawodów medycznych z wyższym wykształceniem, ewentualnie w pozycji dziesiątej jako przedstawiciele zawodów medycznych ze średnim wykształceniem - tłumaczyła.

Szczurek-Żelazko przypomniała, że w projekcie ustawy znajdują się trzy kategorie propozycji wzrostu wynagrodzenia dla pielęgniarek. - Pielęgniarka z wyższym wykształceniem i specjalizacją, ze średnim wykształceniem i specjalizacją oraz z samym wykształceniem średnim - wyliczała.

Podkreśliła, że głównym założeniem projektodawców było to, aby gratyfikacje otrzymywały te osoby, których kompetencje są niezbędne ze względu na pracę na konkretnych stanowiskach. - Dlatego chcielibyśmy docenić pielęgniarki, które posiadają specjalizację - podsumowała.

Kontrakty niezagrożone, ale…
- Czy zmusimy pracowników do powrotu na umowy o pracę? Absolutnie nie jest to celem tej ustawy. Istnieje dowolność w kształtowaniu form współpracy podmiotu leczniczego z pracownikami. Natomiast regulujemy sposób wynagradzania pracowników zatrudnionych na umowę o pracę bądź w oparciu o akt powołania - wiceminister zdrowia odniosła się również do przedstawianych wątpliwości w kwestii form zatrudnienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH